Menu

Przewodnik zdrowia.

Dogłębny, łatwy w uzyciu przewodnik,dla wszystkich grup wiekowych,który promuje naturalne zdrowie i dobre samopoczucie od stóp do głów Na.blogu znajdziesz wskazówki dotyczące stylu życia, odżywiania, leczenia naturalnymi metodami bez chemii, róznych chorób i zaburzeń oraz porady dotyczące zdrowego odżywiania i koniecznej suplementacji. Znajdziesz na blogu wiele starodawnych recept ziolowych i mnóstwo ciekawostek medycznych..

Stara recepta na grzybicę paznokci

3mako123

Witaj,

Ta postać grzybicy trudno poddaje się leczeniu polegającemu na stosowaniu antybiotyków przeciwgrzybiczych, smarowaniu płytek paznokciowych  preparatami grzybobójczymi, więc leczenie najczęściej kończy się zabiegiem chirurgicznym.

Zanim jednak zdecydujesz się na zabieg chirurgiczny warto wypróbować ten przepis.

Kawałek świeżego kitu pszczelego ugnieść w palcach do miękkości. Kit jest twardy, ale pod wpływem ugniatania staje się na tyle miękki, że można nim dokładnie obłożyć chore miejsce.

Przez kilka tygodni przykładać na paznokieć i zmienioną chorobowo skóre rozgnieciony plasterek kitu. Jeśli paznokieć jest zdeformowany i ma zagłębienia, także w te miejsce należy wcisnąć miękką masę kitu.

Leczenie należy prowadzić do momentu początku odrastania zdrowego paznokcia. Potem, aż do wyrośnięcia płytki paznokcia o normalnej wielkości, przykładać na wierzch płytki, pod opatrunek, krem lub maść z antybiotykiem przeciwgrzybiczym.

Niedzielne ataki Ewy

3mako123

Witaj,

Ewa , moja klientka tuż po trzydziestce zaczęła chorować na łagodną postać astmy.

Nie miewała ostrych ataków i nie dyszała  ciężko przez cały czas , zaobserwowała natomiast  ,że kaszel i trudności oddechowe pojawiały się w niedzielne poranki.

Podejrzewała, że przyczyną jej ataków jest dym tytoniowy  w barze ,w którym spędzała sobotnie noce.

Podczas któregoś weekendu zaproszono ją na wieczór degustowania  czerwonego wina bordeaux. Następnego dnia rano, mimo , że nikt nie palił podczas degustacji, szczególnie ciężko dyszała.

Zaczęła więc przypuszczać, że to nie dym jest przyczyną jej dolegliwości, a po przetestowaniu różnych rodzajów win odkryła ,że szkodzą jej wyłącznie czerwone wina.

Przestała pić czerwone wino i od tej pory nie ma już niedzielnych ataków.

Pozdrawiam, Maria

Wzmacniający eliksir

3mako123

Witaj

Kiedy dostarczamy tkankom wielu związków o właściwościach przeciwutleniaczy, organizm zyskuje zdecydowanie  większe szanse  skutecznej obrony przed zmianami nowotworowymi, miażdżycą i zwyrodnieniami.

W poniżej podanym zestawie, stwierdzono , że znajdujące się  substancje obronne zmniejszają niebezpieczeństwo  zawału i zatorów,  a niektóre  z nich – na przykład likopen i allicyna – aktywnie hamują rozwój komórek nowotworowych .

Stosuj regularnie ten eliksir, najskuteczniej zabezpieczający  nas przed poważnymi chorobami, jeśli podejrzewasz u siebie skłonności do wymienionych chorób, Jeśli udaje ci się  unikać czynników zwiększających  ryzyko ich wystąpienia  i nie masz rodzinnych obciążeń w tym kierunku to przynajmniej co pół roku przeprowadzaj tygodniową kurację , która uzupełni bezcenne dla  twojego  układu obronnego  przeciwutleniacze.

Przepis: – szklanka soku pomidorowego, – 50 gram tuńczyka z puszki, – 50 gram  serka tofu , – 2 łyżki siekanej  zielonej pietruszki, – 2 ząbki czosnku / należy rozgnieść je ok. 10 -15 minut wcześniej / uaktywnią  się wówczas cenne składniki zwalczające komórki nowotworowe, 2 orzechy brazylijskie lub włoskie -  łyżeczka  siemienia lnianego świeżo zmielonego.

Trochę to niezjadliwe jak dla mnie...ale próbuję .

Pozdrawiam, Maria

Co jeść przy zespole kanału nadgarstka?

3mako123

Witaj,

Zespół kanału nadgarstka spowodowany jest naciskiem na nerw i tętnice w okolicy nadgarstka. Powoduje on ból, drętwienie i przeczulenie kciuka, palca wskazującego i palców środkowych jednej lub obu rąk.

 Zespół kanału nadgarstka zagraża głównie  kobietom między 40- 60 rokiem życia. Objawy zespołu mogą wystąpić u kobiet  rozpoczynających przyjmowanie środków antykoncepcyjnych lub cierpiących na zespół ; często dokuczają im w czasie ciąży.

Reumatoidalne zapalenie stawów- niezależnie od płci chorych- usposabia do odczuwania objawów zespołu kanału nadgarstka. Objawy  zespołu często ustępują samoistnie, można przyspieszyć jednak ten moment, wprowadzając odpowiednie zmiany w żywieniu.

Mogą one zapobiec stosowaniu bardziej radykalnych środków, na przykład iniekcji kortyzonu lub zabiegu operacyjnego. Jedno zbadań wykazało, że przyjmowanie zwiększonych dawek witaminy B6 w ciągu kilku tygodni umożliwia odczuwalną poprawę zdrowia aż 85 procentom cierpiących z powodu kanału nadgarstka.

Korzystne jest więc spożywanie produktów zawierających tę witaminę, takich jak np. ekstrakty drożdżowe, kiełki pszenicy, płatki owsiane, mięso, podroby, ciemnozielone warzywa  lub banany. Bezpieczne dawki suplementów witaminy B6  wynoszą 50-100 mg dziennie.

Bez wyraznych wskazań lekarskich poziom ten nie powinien być przekraczany, gdyż przyjmowanie większej ilości witaminy B6 przez dłuższy czas może spowodować uszkodzenie systemu nerwowego.

Trzeba pamiętać, że alkohol rozkłada witaminę B6, chorzy powinni więc z niego zrezygnować. Kofeina i nikotyna mogą zakłócać krążenie krwi: cierpiący na kanał  nadgarstka powinni zmniejszać spożycie kofeiny i rzucić palenie.

Jedz dużo drożdży, kiełków pszenicy, płatków owsianych, ciemnozielonych warzyw oraz bananów- ze względu na zawartą w nich witaminę B6.

Zrezygnuj z alkoholu, kofeiny oraz palenia papierosów

Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie?

3mako123

 

Witaj,

Jeżeli pomieszczenia nie są wyposażone w wentylację mechaniczną to wietrzenie jest bardzo ważne

Pozwala usunąć z pomieszczeń nadmiar wilgoci zapobiegając parowaniu szyb i powstawaniu pleśni, usuwając również większość bakterii chorobotwórczych.

Wszelkie zarazki bardzo lubią źródła ciepła takie jak piece i kaloryfery. Przed wietrzeniem powinniśmy zakręcić zawory grzejników, otworzyć na oścież okna, wyjść z tego pomieszczenia i zamknąć drzwi.

Najlepiej wietrzyć krótko i intensywnie, a nie uchylać lekko lufciki czy okna na długi czas, bowiem efekt takiego wietrzenia będzie zupełnie odwrotny od zamierzonego.

Nie tylko nie uda nam się dobrze wywietrzyć pomieszczeń powodując w dodatku wyziębienie ścian i mebli, marnując przy okazji drogie ciepło na ponowne ich ogrzanie. Wietrzmy co najmniej dwa razy dziennie (rano po wstaniu i wieczorem przed spaniem) po kilkanaście minut

Dzięki temu powietrze będzie w znacznym stopniu oczyszczone z chorobotwórczych bakterii i wirusów, a nam będzie się lepiej żyło i spało.

Niekiedy zdarzało mi się słyszeć od klientów :”nie po to kupowałam szczelne okna, żeby teraz wypuszczać ciepło”.

Jest to twierdzenie bardzo krótkowzroczne bo: - pleśnie i grzyby mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, jednocześnie „lubiąc” wilgotne powietrze - im suchsze powietrze tym mniej ciepła potrzeba do jego ogrzania - duża wilgotność powietrza to jednocześnie większa wilgotność ścian zewnętrznych i ich mniejsza izolacyjność.

Pamiętajmy : pozaklejane kratki wentylacyjne, brak wietrzenia i cyrkulacji powietrza to nie jest droga do oszczędności. To prosta droga do chorób, pleśni i złego samopoczucia.

Pozdrawiam, Marysia

Strategia " dziękczynienia"

3mako123

Witaj,

Słowa te zaczerpnęłam  z książki  " Potęga podświadomości" Joseph Murphy

Święty Paweł radzi nam wypowiadać życzenia  z dziękczynieniem uwielbieniem. Taki sposób modlitwy prowadzi do wielkich sukcesów

Serce przepełnione wdzięcznością jest szczególnie otwarte na twórcze moce wszechświata, prawo akcji i reakcji zaś wyzwala dobroczynną wzajemność.

Młody człowiek , któremu za zdanie trudnego egzaminu ojciec przyrzeka samochód, słusznie czuje się uszczęśliwiony i wdzięczny, jak gdyby dostał już ten prezent. Wie przecież, że ojciec dotrzyma obietnicy.

Żyje więc w błogim oczekiwaniu, w czysto duchowym sensie będąc już szczęśliwym i wdzięcznym posiadaczem samochodu.

Pozwolę sobie na innym przykładzie, ukazać jak świetne skutki potrafi dać ta technika.

Mój znajomy, pan Broke, powiedział sobie pewnego dnia " Piętrzą się rachunki, nie mogę znalezć posady, mam troje dzieci a pieniądze się kończą. Co robić?"

Przez jakieś trzy tygodnie każdego ranka i wieczora powtarzał: " Ojcze niebieski, dziękuję Ci za dobrobyt." Robił to w stanie pełnego odprężenia i wewnętrznej równowagi.

Zwracał się wprost do ukrytej w nim powszechnej mądrości i mocy niczym do człowieka. Wiedział oczywiście dobrze, że nieskończony umysł twórczy wymyka się postrzeganiu zmysłowemu. Widział więc w duchu żywe wyobrażenie materialnego dobrobytu, wierząc, że ten wytwór fantazji nieuchronnie wywoła pożądany efekt a mianowicie odpowiednią posadę, zarobki i dostatek. Jego myślenie i odczuwanie skupiało się bez reszty na wizji bezpieczeństwa życiowego i stabilizacji.

Nieustanne  powtarzanie " Ojcze niebieski, dziękuję Ci za dobrobyt" , przepełniło go ufnością i uwolniło od przygnębienia. Wiedział, że jeśli tylko zachowa postawę pełną niezachwianej wdzięczności, jego umysł przywyknie do materialnego bezpieczeństwa i zamożności. I co się stało?

Spotkał na ulicy dawnego pracodawcę, którego nie widział od dwudziestu lat, a ten zaproponował mu dobrze płatną posadę i wręczył pięćset dolarów zaliczki. Dziś pan Broke jest wiceprezesem spółki.

Powiedział mi niedawno :" Nigdy nie zapomnę cudotwórczej mocy dziękczynienia - bo sam tej mocy zaznałem"

A ja jestem szczęśliwa,. że chcecie czytać moje posty i marzę , że  czytelników będzie coraz więcej. Cichutko proszę polecajcie mój blog jeśli sądzicie , że warto. 

Pozdrawiam, Marysia

Napój dla rycerzy i obowiązkowa danina dla cara

3mako123

Witaj.

Mówiąc dziurawiec, przeważnie myślimy -wątroba, bo też na wątrobę jest on lekiem wprost niezastąpionym

.Dziurawiec  jest rośliną wykorzystywaną w celach leczniczych  od niepamiętnych czasów. Znali go i  stosowali  starożytni Egipcjanie, w okresie średniowiecza  przygotowywano z niego napoje dla rycerzy.

W Rosji był obowiązkową daniną dla cara. Dziurawiec  zawiera flawonoidy działające rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych Znoszą bóle i kolki, ułatwiają przepływ żółci do dwunastnicy.

Z tego powodu dziurawiec może być polecany w chorobach wątroby przebiegających ze zmniejszoną produkcją żółci i w stanach skurczowych dróg żółciowych.

Może być wykorzystywany w leczeniu stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym- od przełyku po jelito grube- a także zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego.

Silne są także właściwości bakteriobójcze zawartych w zielu dziurawca  związków czynnych, niszczy on bakterie Gram-dodatnie  takie jak paciorkowce i gronkowce.

Zawarta w dziurawcu hiperycyna zwiększa zdolność  pochłaniania przez człowieka  i zwierzęta promieni ultrafioletowych, przez co prowadzi do zwiększonego wydzielania związków hormonalnych. Może też być wykorzystywany przy stanach wyniszczenia organizmu, lub totalnego zagrożenia, np. w chorobie nowotworowej.

Należy pamiętać, że hiperycyna jest substancją rozpuszczalną w alkoholu i nierozpuszczalną w wodzie, nie będą jej  więc zawierały wodne wyciągi z dziurawca. Dziurawiec powinno się stosować w stomatologii do leczenia przewlekłych i podostrych zapaleń dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, w laryngologii przy ostrym zapaleniu krtani i strun głosowych przy leczeniu oparzeń, opornie gojących się ran i wrzodów.

Ziele dziurawca wchodzi w skład wielu mieszanek  ziołowych, kropli żołądkowych,  leków regulujących pracę układu nerwowego  oraz preparatów antybakteryjnych. Ze względu na zawartość substancji uczulającej na światło -hiperycyny, osoby  przyjmujące napary lub preparaty zawierające dziurawiec powinni unikać opalania się.

Pozdrawiam, Maria

Pomyśl zanim zdecydujesz się na tatuaż

3mako123

Witaj,

Gdy ktoś decyduje się na tatuaż, zwykle bardzo starannie wybiera studio, by upewnić się, że używają w nim sterylnych igieł, które wcześniej nie były wykorzystywane. Nikt zaś nie zastanawia się nad składem chemicznym tuszy, a nasze badania pokazują, że być może i o tym trzeba myśleć, stwierdził Hiram Castillo z Europejskiego Ośrodka Synchrotronu Atomowego (ESRF).

Tusze wykorzystywane przez tatuażystów zawierają zwykle organiczne barwniki, ale w ich skład wchodzą też konserwanty oraz zanieczyszczenia jak mangan, kobalt, chrom czy nikiel. Oprócz sadzy najczęściej spotykanym składnikiem tuszów jest ditlenek tytanu, biały barwnik używany do uzyskiwania cieniowania

To z jego użyciem wiąże się często opóźniony proces zdrowienia skóry po wykonaniu tatuażu. Dotychczas o bezpieczeństwie tuszy do tatuażu mówiono tylko w kontekście ich składu. Kolor czarny zawiera węglowodory, z których znaczna część jest rakotwórcza. W kolorze żółtym znajdowane są ślady siarczynu kadmu, związku kancerogennego. Kolor czerwony może zawierać niebezpieczną rtęć, a w zielonym rakotwórczy kobalt.

Naukowcy z Ośrodka Synchrotronu postanowili zbadać migrację tuszów w organizmie. Wiemy nie od dzisiaj, że pigmenty przemieszczają się do węzłów chłonnych, widać bowiem ich zabarwienie kolorami z tatuaży. To znak, że organizm próbuje oczyścić się z barwnika. Nie wiemy jednak czy jest to migracja w formie nano- czy mikrocząstek. Nanocząstki mogą zachowywać się inaczej niż cząstki mikro. I w tym problem, nie wiemy, jak organizm radzi sobie z nanocząstkami, mówi Bernhard Hesse, jeden z autorów badań.

Uczeni za pomocą fluoroscencji rentgenowskiej stwierdzili, że ditlenek tytanu migruje w skórze i węzłach chłonnych zarówno w formie mikro jak i nano. W skórze znaleziono cząstki TiO2 w rozmiarach mikro. Do węzłów chłonnych dostawały się tylko nanocząstki. To zaś prowadziło do chronicznego powiększenia węzłów chłonnych i wystawienia ich na działanie ditlenku tytanu przez całe życie.

Po stwierdzeniu migracji wykorzystano spektroskopie fourierowską do oceny stanu tkanki w pobliżu cząstek z barwników. Badania wykazały, że dochodzi zarówno do migracji jak i długotrwałej ekspozycji tkanki na toksyny z pigmentów oraz zmiany w molekułach, które czasem skutkują niepożądanymi reakcjami organizmu. W kolejnym etapie badań naukowcy chcą powiązać skład chemiczny pigmentów z konkretną reakcją tkanki na ich obecność.

Zastanówcie  się, bo możecie sobie więcej zaszkodzić niż zyskać

Pozdrawiam, Marysia

Co się kryje za najbardziej popularnym lekarstwem na świecie

3mako123

Co kryje się za najbardziej popularnym lekarstwem na świecie?

Ból głowy, brzucha, kac - to tylko niektóre dolegliwości na które stosujemy aspirynę. Wynaleziono ją ponad sto lat temu, ale naukowcy nadal odkrywają jej nowe działania.

Film dokumentalny "Tajemnica Aspiryny" to opowieść o człowieku, który zmagał się o uznanie za prawdziwego wynalazcę tego genialnego leku. Historia została zakłamana.

Kto tak naprawdę po raz pierwszy stworzył aspirynę? Jaką mroczną historię kryje za sobą ta popularna na całym świecie tabletka? Odpowiedź kryje się za ścianą zbudowaną z konspiracji, antysemityzmu i zdrad.

Nowe badania historyczne dowodzą, iż archiwa firmy "Bayer", która uważa Felixa Hoffmana za twórcę leku, są sfałszowane. Odkrycie zostało zakamuflowane przez niemiecką propagandę.

Arthur Eichengrun - Żyd, przebywający w jednym z obozów koncentracyjnych na terenie Czechosłowacji w 1944 roku napisał list, w którym zaznaczył, że to do niego należy wynalazek.

Tekst ten, stał się podstawą debaty: kto naprawdę stworzył aspirynę? Walka o autorstwo trwa. "Tajemnica aspiryny" wskazuje na szereg znaków zapytania wokół wydarzeń, które miały miejsce w pierwszej połowie XX wieku. Dopełnieniem przywoływanych faktów, archiwalnych zdjęć i nagrań filmowych są wypowiedzi naukowców i przedstawicieli koncernu "Bayer".

Wino i samopoczucie

3mako123

Witaj,

Jedna albo dwie lampki  wina w ciągu dnia  mają dobroczynne działanie  nie tylko na nastrój, ale i na zdrowie.

Jednak nie wolno wypijać większych ilości,niż organizm może przetworzyć , gdyż takie postępowanie szybko się mści, a organizm manifestuje swoje niezadowolenie bólami głowy i nudnościami.

Aby ” strawić” kieliszek wina , organizm potrzebuje godziny. Wątroba nie jest w stanie przerobić  większej ilości i dlatego nadmiar alkoholu i powstającego  w trakcie rozkładu  ,etanalu  trafia do krwioobiegu  a wraz z krwią do mózgu. Pojawiają się niemiłe skutki : zawroty głowy i odurzenie, lekkie zaburzenia percepcji i równowagi.

Za nieprzyjemne  uczucie ” ciężkiej  głowy ” odpowiada  podwyższone  ciśnienie płynu mózgowego , które jest wynikiem  odwadniającego  działania  etanalu przy równoczesnej niemożności odpływu.

Wynikające z tego nadciśnienie objawia się bólami głowy .U osób  wrażliwych sprawcą  może być także  kwas siarkowy zawarty w winie. Wino może także wywołać atak migreny.

Pozdrawiam,Maria

Ten olejek pomaga nie tylko na lęki

3mako123

Witaj,

Dzisiaj parę słów o olejku cytrynowym.

Otrzymuje się go z owoców drzewa cytrynowego przez wyciskanie skórek owoców cytryny. Należy uważać, bo olejek ze względu na swoją cenę bywa fałszowany terpentyną lub jest po prostu syntetyczny.

Dobry olejek powinien zawierać  około 3,6- 5,0% cytralu. Do celów aromaterapii używa się wyłącznie olejku wyciskanego, nieprzerabianego. W formie skórki lub aromatu używa się go w przemyśle spożywczym a także  w kosmetykach, pasty do zębów .

Olejek cytrynowy ma silne właściwości antyseptyczne; infekcje gardła, grypy , przeziębienia a także w stanach zapalnych skóry, opryszczkach, trądziku. Obniża również podwyższone ciśnienie krwi, jest środkiem uspokajającym, łagodzi stany lękowe i ociężałość umysłową.

Stosuje się go również w mieszankach w okresie menopauzy. Koniecznie przed użyciem olejku naturalnego miejcie na uwadze przeciwwskazania. W mieszankach olejek cytrynowy stosuje się

Do: masażu - nadciśnienie, lęki , ociężałość umysłowa, napięcie nerwowe, przeziębienia, reumatyzm, żylaki.

Kąpieli - nadciśnienie, lęki ,napięcie nerwowe, przeziębienia , reumatyzm, stany zapalne skóry, opryszczki, łupież, egzemy, żylaki, okres menopauzy.

Kompresów- żylaki, stany zapalne skóry, opryszczki,

Inhalacji / kominki aromaterapeutyczne /- nadciśnienie,  lęki, napięcia nerwowe, przeziębienia , katar, okres menopauzy. Przeciwskazania: nie stosować na skórze- masaż, kąpiel, kompres bezpośrednio przed wystawieniem na słońce lub lampę UV Olejek cytrynowy szybko się starzeje / utlenia / Należy go trzymać szczelnie zamknięty w lodówce. Pozdrawiam, Marysia

Test na ilość spożywanej soli

3mako123

Witaj,

Szkodliwość  używania nadmiaru soli dla organizmu polega na tym, ze dezorientuje ona naturalne odczuwanie smaku, człowiek zaczyna  zjadać więcej pożywienia niż potrzebuje

Prócz tego po produktach solonych mamy pragnienie- więc zwiększa się potrzeba wody - jest to konieczne, aby część soli wydalić z organizmu i przywrócić naturalne proporcje substancji mineralnych we krwi.

Inaczej mówiąc: nadmiar soli doprowadza do szybszego zużycia organizmu. Problem soli pomaga nam rozwiązać  ten o to test. Zjadłszy jednego dnia pewne produkty, następnego dnia rano próbujemy urynę. Jeśli jest słona, oznacza to nadmiar soli w naszym posiłku.

Następnie powoli zaczynamy usuwać z naszego jadłospisu przesolone produkty i wtedy zorientujemy się  sami czy wystarczy nam sodu i chloru zawartego w warzywach i owocach czy  potrawy powinniśmy posolić np. solą kłodawską, która zawiera bardzo dużo mikroelementów.

Pozdrawiam, Marysia

Walka z bólem w dolnej części pleców

3mako123
Witaj, Niestety do tej pory nie wynaleziono cudownego środka na ból w dolnej części pleców, chociaż jest to temat wielu dyskusji. Najlepsza  forma walki  z nim jest masaż. W trakcie pewnego badania grupę złożoną z dwudziestu czterech osób podzielona na dwa zespoły, z których jeden został skierowany na masaż, a drugi na progresywną relaksacje mięśni. Sesje trwały 30 minut i odbywały się dwa razy w tygodniu, przez pięć tygodni. Pierwszego i ostatniego dnia badania uczestnicy wypełniali ankietę, dostarczali próbkę moczu, a następnie oceniano zakres ich ruchów. Po zakończeniu badania okazało się , że grupa uczęszczająca na masaże doświadczała zdecydowanie mniejszego bólu, mniej stanów depresyjnych oraz uczucia niepokoju, niż grupa biorąca udział w progresywnej relaksacji mięśni. Co więcej, wśród osób, które korzystały z masaży, poprawiła się również jakość snu, zakres ruchu w dolnej partii pleców zdecydowanie się zwiększył / co jest wyjątkowo zdumiewające, gdyż nie jest to łatwe w przypadku przewlekłego bólu. , a poziom hormonów szczęścia- serotoniny i dopaminy- wyraznie wzrósł./ Parę słów o masażu:Masaż nie jest nową forma terapii. Właściwie jest to najstarsza i najbardziej naturalna z uzdrawiających metod, chociaż przedmiotem badań naukowych stałą się dopiero niespełna  dziesięć lat temu. Pozdrowienia dla Was Marysia

Przeciwutleniacz, który tłumi reakcję zapalną " na starcie" a nie dopiero " na mecie"

3mako123

Witaj,

Kwercetyna jest potężnym i łatwo dostępnym przeciwutleniaczem W  stanie naturalnym  spotykamy ją w czosnku, cebuli , porach, zielonej herbacie, brukselce, jabłkach , borówkach, szparagach i pieprzu  kajeńskim

Kwercetyna  ma wiele   cennych  właściwości prozdrowotnych , ważnych szczególnie  w alergiach, cukrzycy, opryszczce, zbyt dużęj  liczbie płytek i  związanej  z nią nadmiernej lepkości krwi. Kwercetyna  jest silnym środkiem przeciwzapalnym, działającym na etapie  wcześniejszym niż klasyczne leki przeciwhistaminowe.

Tłumi   reakcję zapalną  ” na starcie ” a nie dopiero ” na mecie” Kwercetyna  odgrywa ważną rolę w cukrzycy , pobudzając wydzielanie insuliny  i zapobiegając powstawaniu sorbitolu we krwi i tkankach . Sorbitol obecny w niektórych gumach do żucia, nawet tych zalecanych przez stomatologów jako ochrona przed próchnicą jest alkoholem cukrowym znanym z wielu niekorzystnych  działań, włącznie z udziałem  w rozwoju takich powikłań cukrzycy jak  zaćma , retinopatia, i neuropatia

.Zaleca się osobom chorym na cukrzycę  zwiększenie dziennej dawki  kwercetyny  do 200 mg  dziennie/ najlepiej w naturalnej postaci  czosnku i cebuli, znanych  z obniżania poziomu  glukozy/ glikemii/ i cholesterolu we krwi, a także ze zmniejszenia  jej lepkości. Kwercetyna i kwercetryna przekształcona do   kwercetyny przez bakterie jelitowe działa  również ochronnie  na soczewkę oka/ zapobiegając rozwojowi zaćmy /.

Postaraj się ,aby twoje życie nie było sadzawką dla kaczek tylko rwącym nurtem rzeki

3mako123

Witaj,

Kobiety prowadzące dom, o czym dowiadujemy się z licznych prac  badawczych nad wiekiem przekwitania, silniej odczuwają nieprzyjemne  symptomy klimakterium niż kobiety zawodowo czynne. To zrozumiałe.

 Kobiety pracujące muszą po prostu dalej funkcjonować, podczas gdy "kury domowe" często wpadają w głębokie wyrwy, kiedy dzieci dorastają, a one zostają  pozbawione roli matki w rodzinie. Przed sobą mają jeszcze dziesiątki lat życia oraz niezbyt kuszącą perspektywę, w pózniejszych latach, dajmy na to po sześćdziesiątce, opieki nad spędzającym cały boży dzień w domu małżonkiem, który ze swej strony- niewprawiony w domowe obowiązki- chętnie pozwala się dalej rozpieszczać przebywając na " zasłużonej emeryturze. " Wtedy  tez często dochodzi do krachu małżeńskiego stadła

. Dorota miała pięćdziesiąt  pięć lat, kiedy rozstała się z mężem po długim małżeństwie zawartym w bardzo młodym wieku. Jest artystką,  ale jak to często bywa w przypadku artystów w spódnicy- odłożyła swoją sztukę, malarstwo, na bok , żeby zająć się rodziną. "Sztuka może poczekać , dzieci nie " powiedziała mi , kiedy zaniepokoiłam się, czy po drugim synu, który przyszedł na świat bardzo pózno, będzie jeszcze  w stanie wrócić do malowania.

Kiedy  jednak syn wydał jej  się dostatecznie  odchowany, postanowiła zerwać wszelkie kompromisy i rozstać się ze swoim mężem." Był to skok ku wolności- dla nas obojga"- stwierdza. Małżeństwo stało się więzieniem, w którego murach oboje milczeli. Z niechęcią przechodzili obok siebie, czuli , że przeszkadzają sobie nawzajem, schodzili sobie z oczu. "Wszystkie wady pogłębiają się wraz z wiekiem i nagle przestajesz dłużej tolerować partnera. Wtedy nadchodzi pora, by odejść"- formułuje wniosek. Ich rozwód odpowiada ideałowi  nowoczesnego rozchodzenia się dwojga  cywilizowanych ludzi z charakterem. Oboje też pomagają sobie nawzajem w budowaniu nowej i osobnej egzystencji.

Jeszcze nie całkiem dorosły syn mieszka z matką, lecz jednocześnie utrzymuje bardzo bliską więz z ojcem. Dorota znalazła duże atelier z położonym nad nim mieszkaniem i pracuje jak szalona. "Muszę przecież nadgonić- dodaje, lecz moja sztuka dobrze wpływa na życie po  rozwodzie.- rozwinęłam się i namalowałam dużo nowych obrazów." On znalazł sobie nową żonę, mając powyżej sześćdziesiątki założył jazzband i jest szczęśliwy.

Ona szuka wciąż nowej miłości, lecz bez stresu, bowiem dopiero po raz pierwszy cieszy się wolnością. Sztuką zresztą nie zarabia się na chleb, musi więc wykazywać się pomysłowością- ma  to jednak , jej zdaniem, także zaletę. "Ciągle muszę coś wymyślać, żeby związać koniec z końcem i to mi służy." Nie miałaby jednak nic przeciwko nowemu związkowi. "Seksu właściwie nie potrzebuję- wyznaje - lecz Eros, to jest ważne w życiu, dla inspiracji i żebym długo pozostała pełna werwy i życia. " Problemy ze starzeniem? " Nie-odpowiada- ponieważ nigdy nie uważałam się za specjalnie atrakcyjną, teraz nie uważam siebie za specjalnie nieatrakcyjną."

 A moje obrazy mają w nosie moje  zmarszczki." Trochę przeszkadza jej, że przytyła, ale zamierza coś z tym zrobić, o czym jest przekonana. Kupiła sobie już kijki do chodzenia i nie zamierza zawracać sobie głowy dylematem, czy wygląda to głupio czy nie. Dorota jest kobietą, która zawsze posługuje się przede wszystkim głową, chociaż jest artystką- być może jednak wcale to nie jest paradoks, lecz warunek tworzenia dobrej sztuki. Tam gdzie żyje moja bohaterka żyje się o wiele łatwiej niż na przykład w Warszawie.

W Kolonii jej zdaniem żyje się dużo łatwiej niż na przykład w  Warszawie. W Kolonii ktoś spogląda ci w twarz i myśli interesująca kobieta! A jeśli wchodzisz samotnie do knajpki, możesz dosiąść się do młodej pary i jesteś natychmiast akceptowana, skoro tylko powiesz coś dowcipnego, wesołego czy choćby tylko uprzejmego."  W Warszawie z kolei- na starsze kobiety spogląda się wyłącznie wtedy, kiedy mają na nogach pantofle od Prady, czy apaszkę od znanego projektanta.  Bez przesłania sygnału, że masz gruby portfel, stajesz się niewidzialna.

Z tego właśnie powodu w Kolonii wiedzie się jej dobrze. Wciąż wypróbowuje nowe rzeczy. Życie stało się nieustanną przygodą, którą trzeba zaliczyć- Dorota nie jest też w stanie powstrzymać się od wyznania, że pokonywanie przeszkód sprawia jej niekłamaną frajdę. Sprawy mogą brać taki bieg, jeśli ktoś jest niezależny i nie da się łatwo i szybko zagonić w kozi róg. Nie jest to  z pewnością wymarzona małżonka dla tradycyjnego mężczyzny. Być może też Simone de Beauvoir- spoglądając na samą siebie- miała na myśli ten typ kobiet, kiedy pisała: " Starzejąca się kobieta bardzo dobrze wie jedno. Przestała być obiektem erotycznym, nie tylko z tego powodu, że jej ciało przestaje dostarczać mężczyznie świeżych bodzców, lecz także dlatego, że jej przeszłość, jej doświadczenie uczyniły z niej, chcąc nie chcąc osobowość." Z tego właśnie względu brak doświadczenia oraz naiwność zawsze były atrakcyjnymi atrybutami kobiecości, bowiem poprzez to sygnalizowana była zależność, natomiast doświadczenie i wiedza oznaczały niezależność, a autonomia działa odstraszająco.

Pozdrawiam, Maria

Jakie składniki kawy są szkodliwe?

3mako123

Witaj,

Kawa: szkodliwe są oleje , a nie kofeina!

Nałogowe  picie kawy może doprowadzić do wysokiego poziomu cholesterolu we krwi oraz do wzrostu zagrożenia chorobą wieńcową serca, jednak jak sądzą naukowcy - nie z powodu kofeiny , tak długo podejrzewanej o szkodliwe oddziaływanie na organizm.

Mimo iż kofeina bezpośrednio po spożyciu podwyższa tętno oraz ciśnienie krwi , nie wywiera jednak wpływu  na poziom cholesterolu. Wpływ mają dwie substancje występujące w oleju kawowym / kahweol i cafestol /, uwalniane podczas prażenia kawy.

Występują one w kawie przygotowanej do spożycia jako odwar, napar oraz kawie z ekspresu, natomiast kawa filtrowana w procesie parzenia lub kawa instant może być z umiarem pita nawet przez osoby zagrożone choroba wieńcową. Pozdrawiam,

Antyoksydanty na plażę

3mako123

Antyoksydanty na plażę

Przyzwyczailiśmy się, że na plaży trzeba się smarować kremem z filtrem UV, nawilżać i natłuszczać skórę po pobycie na słońcu.Wyniki prac naukowych, prowadzonych w różnych laboratoriach na świecie pokazują, że do tego arsenału warto dołączyć naturalne antyoksydanty (herbatę, aronię, żurawinę, ekstrakt z sosny (Pycnogenol), winogron, itp.) stosowane „od zewnątrz” tj. aplikowane na skórę jako kremy, mleczka czy pianki oraz „od wewnątrz” – w postaci napojów lub ekstraktów w kapsułach.

Zarówno bezpośrednie działanie promieniowania UV na skórę, jak i późniejszy odczyn zapalny powodują powstanie kaskady wolnych rodników – do ich likwidacji przydają się antyoksydanty w kremach. Potrzebne jest też wzmocnienie bariery antyoksydacyjnej organizmu. Potrzebuje on teraz większej dawki witamin C, E, karotenoidów, flawonoidów, najlepiej w postaci świeżych owoców i jarzyn. 

Nie jest to problem w lecie, kiedy owoców jest dostatek. Praktyczne Rada Wybierając się na słońce, lepiej wziąć ze sobą sok z aronii czy czarnej porzeczki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, niż kolorowy napój o „smaku zbliżonym do naturalnego”. Świetnym napojem na plażę jest herbata, zwłaszcza zielona, która jest źródłem związków o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym. Pozdrawiam, Marysia

Zwiększ za pomocą tego produktu spożycie wapnia w Twoich posiłkach

3mako123

Witaj,

W celu zwiększenia zawartości wapnia w diecie przyrządzaj potrawy z dodatkiem odtłuszczonego mleka w proszku

Ten wygodny w użyciu i tani produkt mozna stosować jako dodatek do potraw duszonych, sosów , koktajli, budyniów, pieczywa, ciastek i zup.

ŁYŻKA ODTŁUSZCZONEGO MLEKA W PROSZKU ZAWIERA 52 MILIGRAMY WAPNIA. DODANIE 2-4 ŁYŻEK Z REGUŁY NIE WPŁYWA NA SMAK POTRAW.

Zalecane dawki wapnia

Dzieci i młodzież

* 6-10 lat - dawka dzienna 800- 1200 mg

*11-24 lata- dawka dzienna 1200- 1500 mg

Dorosłe kobiety

Od 25 roku życia do menopauzy - dawka 1200 mg

Po menopauzie - dawka 1500 mg

W okresie ciąży i karmienia - dawka 1200- 1500 mg

Dorośli mężczyzni

25-65 lat - dawka -1ooo mg

Powyżej 65 roku życia - 1500 mg

Kiedy w organizmie występuje niski poziom potasu

3mako123

Niski stan potasu w organizmie występuje, gdy musimy  ze względu na zdrowie używać leków moczopędnych.

Leki ułatwiające pozbycie się wody i soli z organizmu nazywamy lekami moczopędnymi. Do naturalnych środków moczopędnych zaliczamy: kofeinę,pietruszkę, szparagi, seler i liście mlecza.

Środki moczopędne  zmniejszają zawartość płynów i soli w organizmie, a także łagodzą objawy obrzęków- zatrzymania płynu, zazwyczaj w stopach i kostkach. Niestety, wiele środków moczopędnych zwiększa wydalanie wapnia oraz sprzyja ubytkowi składników mineralnych z kości. Środki te mogą także powodować utratę - wraz z moczem- dużych ilości potasu.

 Niski poziom potasu we krwi może powodować  nieprzyjemne efekty uboczne, takie jak utrata apetytu ,zaparcia, osłabienie mięśni, utrata pamięci oraz stany splątania. Znacznie większe ubytki potasu mogą nawet zakłócać prawidłowe funkcjonowanie serca.

Przyjmowanie środków moczopędnych wymaga spożywania dużych ilości produktów będących źródłem potasu, chyba że odradza to lekarz. Zarówno banany jak i ziemniaki są dobrym źródłem tego składnika mineralnego. Liście mlecza, jedzone w surówkach lub przyrządzane jak szpinak, są podwójnie moczopędne i też są źródłem potasu.

Na wysoki cholesterol- zamiast tabletki

3mako123

Witaj, 

Zawarte w kłączach perzu cenne składniki  pobudzają wydzielanie moczu i ułatwiają wydalanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii, a głównie mocznika. Perz stosujemy w zapaleniu pęcherza, zapaleniu cewki moczowej, w drażliwym pęcherzu, i łagodnym przeroście gruczołu krokowego. Zawarty w nich inozyt ma korzystny wpływ na wątrobę, przeciwdziała jej stłuszczeniu, powoduje obniżenie poziomu tłuszczów i złego  cholesterolu  we krwi stąd przeciwmiażdżycowe działanie perzu.

Łatwo przyswajalna krzemionka przeciwdziała procesom starzenia się tkanki łącznej skóry, chrząstek stawowych, naczyń i starzenia się w ogóle. Zapobiega nadmiernej łamliwości i przepuszczalności naczyń.Można   stosować  na czyraki, ropnie i wrzody.

Kłącza perzu mogą być stosowane w kamicy moczowej, w przypadkach upośledzonej czynności wydzielniczej nerek z towarzyszącymi obrzękami. W chorobach wątroby z upośledzoną zdolnością wytwarzania żółci i ze skłonnością do tworzenia kamieni w drogach żółciowych. Kłącza perzu przynoszą poprawę przy miażdżycy i w chorobach stawów i kości, w gośćcu, a także w przypadku trądziku młodzieńczego.

Znoszą niekorzystny wpływ długotrwałej antybiotykoterapii na przewód pokarmowy/ substancje probiotyczne /. Perz jest uważany za ziele przeciwcukrzycowe.

Kłącza perzu zbierać należy jesienią lub wczesną wiosną np. przy okazji prac polowych. Należy go szczególnie starannie opłukać w kilku wodach i rozłożyć cienką warstwą, aby wysechł. Perz możemy suszyć nawet w miejscach nasłonecznionych, przewiewnych lub w suszarniach.

Napar z kłączy perzu: 1 łyżeczkę suszonych i rozdrobnionych kłączy perzu zalać szklanką wrzątku i odstawić na 10 - 15 minut. Po przecedzeniu pić w 2-3 porcjach w ciągu dnia., aby obniżyć wysoki cholesterol  stosować przez 7 - 10 dni co najmniej 2 szklanki naparu dla dorosłych i młodzieży powyżej 12  roku życia.

Uwaga: Nie są znane  efekty uboczne działania ekstraktów z perzu! Jeśli podczas stosowania perzu wystąpią obrzęki spowodowane  niewydolnością serca należy   zaprzestać stosowania  naparów z perzu.

Pozdrawiam, Marysia

© Przewodnik zdrowia.
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci