Menu

Przewodnik zdrowia.

Dogłębny, łatwy w uzyciu przewodnik,dla wszystkich grup wiekowych,który promuje naturalne zdrowie i dobre samopoczucie od stóp do głów Na.blogu znajdziesz wskazówki dotyczące stylu życia, odżywiania, leczenia naturalnymi metodami bez chemii, róznych chorób i zaburzeń oraz porady dotyczące zdrowego odżywiania i koniecznej suplementacji. Znajdziesz na blogu wiele starodawnych recept ziolowych i mnóstwo ciekawostek medycznych..

10 tysięcy kroków dla zdrowia

3mako123

Witaj,

W 10 tys. kroków dokoła osiedla?

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że najkorzystniejsze dla zdrowia i samopoczucia jest robienie 10 tys. kroków dziennie - dystans ten świadczy o właściwej aktywności i zapewnia dobrą kondycję.

 

Cel 10 tys. kroków powinien być osiągnięty w ciągu całego dnia, wliczając w to codzienne aktywności takie jak droga do pracy, sklepu, spacer z pupilem. Zadanie nie jest trudne, gdy policzymy, że 200 metrów to ponad 300 kroków! Zakładając, że człowiek chodzi z prędkością około 5 km/h, wystarczy godzina maszerowania dziennie, żeby zapewnić sobie zdrowie. - Należy pamiętać, że długość kroku jest indywidualna dla każdego człowieka. Warto więc zmierzyć swój własny krok. Wystarczy przejść 10 metrów zwykłym tempem, licząc kroki, a na koniec podzielić dystans przez liczbę zrobionych kroków. Wtedy trening w formie marszu można dostosować do własnych warunków fizycznych tak, by nie forsować mięśni i stawów - wyjaśnia Władysław Fedejko, specjalista w zakresie urządzeń do masażu i relaksacji.

We własnym tempie

Na szczęście zdrowie można zapewnić sobie nie tylko uprawiając wymagające sporty - także osoby o słabszej kondycji lub nastawione na czerpanie przyjemności z ćwiczeń mogą być aktywne fizycznie. Jednym z najbezpieczniejszych i najmniej wymagających sportów jest marsz. Poprawia samopoczucie, ale także podnosi sprawność fizyczną, obniża cholesterol i nie obciąża stawów.

- Należy jednak pamiętać, żeby stopniowo zwiększać wysiłek, aby nie przeciążyć organizmu. Osoby, które w przeszłości ulegały kontuzjom lub przechodzą rekonwalescencję, powinny szczególnie zadbać o bezpieczeństwo ćwiczeń. W takich sytuacjach bardzo pomocne są opaski magnetyczne, które stabilizują kolana i uśmierzają ból po doznaniu urazu - mówi Władysław Fedejko.

Do pracy na pieszo

Najlepszym dowodem na to, że nie trzeba poświęcać całego czasu by dojść do formy są badania Global Corporate Challenge. W 2010 roku zmierzono liczbę kroków 100 tys. uczestników testu z 65 krajów - średnia liczba kroków na jednego uczestnika wyniosła 12,7. Po zakończeniu akcji zdecydowana większość z nich stwierdziła poprawę kondycji, samopoczucia oraz zdrowia - węższą talię, niższy cholesterol oraz ciśnienie. Co ciekawe, znacząco zwiększyła się także ich produktywność w pracy, pewność siebie oraz koncentracja.

Ciekawostki:

  • Człowiek chodzi ze średnią prędkością ok. 5 km/h.
  • Przyrząd do mierzenia ilości kroków to krokomierz, nazywany też pedometrem.
  • Kapitan Robert Barclay Allardice, znany jako "Sławny Pieszy" ze Stonehaven, między 1 czerwca i 12 lipca 1809 roku spacerował on przez tysiąc godzin w tempie mili na godzinę.
  • Utytułowany polski chodziarz Robert Korzeniowski, pokonał dystans 50 km w 3 godziny i 36 sekund, czyli szedł z prędkością 13,8 km/h.
  • Przybliżoną długość kroku można policzyć w prosty sposób - wystarczy przejść 10 m zwykłym tempem, licząc kroki, a na koniec podzielić dystans przez liczbę zrobionych kroków.

Jesteś osłabiony, zmęczony wypróbuj te recepty

3mako123

Witaj,

Tatarak działa wzmacniająco na organizm, który zdolny jest do dokonania większych wysiłków- Indianie np. zażywają tatarak przed wyruszeniem na polowania, gdyż pomaga przezwyciężyć zmęczenie

Cukierki tatarakowe – 250 g świeżego korzenia tataraku, 1 l wody, 1/2 kg cukru. Drobno posiekany korzeń zalewamy wodą, aby pokryła korzenie i gotujemy do miękkości, następnie odcedzamy i wykładamy na deseczkę do podsuszenia. Przygotowujemy syrop z wody i cukru, do gorącego syropu dodajemy ugotowany korzeń, smażymy w syropie, aż zacznie krzepnąć na brzegach. Zdejmujemy z ognia i mieszamy do ostygnięcia. Masę wykładamy na deseczkę i po ostatecznym zakrzepnięciu kroimy na cukiereczki. Doskonałe dla anemicznych dzieci, wzmacniają organizm wyczerpany chorobą.

NALEWKA Z TATARAKU

100 G świeży kłączy tataraku drobno pokroić i zalać 1 litrem wytrawnego wina. Po 14 dniach nalewka jest gotowa do użytku. Pije się po 1 łyku pół godziny przed posiłkiem i pół godziny po każdym posiłku- razem 6 łyków.

Ta lipa to na pewno nie " lipa"

3mako123

a

Witaj,

Większość zielarzy i fitoterapeutów zna i wykorzystuje właściwości lecznicze kwiatów lipyFlos Tiliae. Tymczasem bardzo cenne są również owoce lipy, które należy zbierać przed opadnięciem z drzewa.

Owce lipy to kuliste orzeszki. Zebrane przed dojrzeniem, gdy są zielone, po roztarciu z niewielką ilością przegotowanej wody na papkę mogą być stosowane w leczeniu stanów zapalnych gardła, przełyku, żołądka i jelit, ponadto jako środek przeciwkaszlowy i pobudzający regenerację nabłonków przewodu pokarmowego. Roztarte niedojrzałe owoce lipy na mleku lub wodzie to dobry środek odżywczy, usuwający zgagę i łagodzący objawy choroby wrzodowej. W połączeniu z lukrecją przyspiesza gojenie owrzodzeń przewodu pokarmowego. Owoce lipy roztarte z lukrecją (1:1) i spożywane łyżkami leczą uporczywy kaszel, ból gardła i chrypkę. Owoce lipy w połączeniu z babką płesznik, prawoślazem, czarną malwą lub ślazem to bezpieczny środek dla noworodków i niemowląt przeciwko zaparciom, kolkom obstrukcyjnym, przeciwko kaszlowi oraz dla łagodzenia podrażnień skóry i błon śluzowych (nieżyty górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego). Mogą być podawane w ilości 10-20-50 ml (napar, owoce i inne surowce zawsze rozdrobnić w moździerzu).

Napar z niedojrzałych i dojrzałych owoców lipy leczy stany zapalne skóry, powiek, spojówek, rozjaśnia i odżywia skórę, nawilża, łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry. Orzeszki lipy zawierają śluzy, białka, skrobię, flawonoidy i olej tłusty. dawniej tłoczono olej z orzeszków lipy. Jest szczególnie cenny po podaniu doustnym i zastosowaniu na skórę. Przyspiesza gojenie ran i owrzodzeń, usuwa stany zapalne, doskonale natłuszcza, znosi świąd. Jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej z orzeszków lipy zasobny jest w kwas linolowy (49-60%), kwas oleinowy (16-22%) oraz palmitynowy (8-10%), ponadto w fitosterole, kwas sterkulowy (sterculic acid) i malwalowy (malvalic acid), które należą do cyklopropanowych kwasów tłuszczowych.

Taką dużą zawartość kwas linolowego (ponad 49%) zawierają również olej konopny, olej z orzecha włoskiego, olej bawełniany, olej z kiełków pszenicy,  czy olej kukurydziany. Dla przykładu podam, że olej lniany zawiera około 20% kwasu linolowego, a olej arganowy 28-36% kwasu linolowego. Świeży macerat z roztartych orzeszków lipy poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Śmiało można powiedzieć, że orzeszki lipy, jak i olej z lipy zawierają witaminę F, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT.

Palenie tytoniu, alkoholizm, narkomania, operacje na jamie brzusznej, oparzenia i infekcje zwiększają zapotrzebowanie organizmu na witaminę F.

Witamina F przedłuża żywotność włosów, zapewnia prawidłową migrację składników odżywczych do końcówek włosa. Zapobiega wysychaniu struktury włosa. Niedobór witaminy F wywołuje wypadanie, łamliwość i rozdwajanie końcówek włosa. Może sprzyjać przedwczesnemu siwieniu włosów. NNKT są potrzebne do utrzymania spójności i odpowiedniej wilgotności warstw rogowych płytki paznokciowej. Brak witaminy F sprzyja szybkiej utracie wody przez komórki paznokcia, rozwarstwianiu i nadmiernej łamliwości płytki paznokciowej.

Doskonałe są domowe kosmetyki zawierające olej lipowy lub wyciąg z owoców lipy (skóra z trądzikiem różowatym, atopowa, z łuszczycą). Olej lipowy można spożywać 1-2 razy dziennie po 1-2 łyżki przy endometriozie, policystycznych jajnikach, chorobach autoimmunologicznych, chorobach skóry, chorobie wrzodowej, zespole jelita nadwrażliwego, zapaleniu nerek i pęcherza moczowego, stłuszczeniu i marskości wątroby, stłuszczeniu serca, miażdżycy, kamicy żółciowej, otyłości oraz przeroście gruczołu krokowego.

Dawka papki z roztartych orzeszków lipy na wodzie lub mleku: 2-3 łyżki 2 razy dziennie na czczo.

Udział oleju lipowego lub wyciągu z orzeszków lipy w kosmetykach: 15-20%.

W Polsce mamy kilka gatunków lipy – Tilia:

1. Lipa srebrzysta – Tilia tomentosa Moench

2. Lipa szerokolistna – Tilia platyphyllos Scopoli

3. Lipa drobnolistna – Tilia cordata Miller

4. Lipa krymska – Tilia caucasica Ruprecht

Wymienione lipy można stosować w fitoterapii i mają podobne właściwości.

Rodzaj lipa należy do rodziny lipowatych – Tiliaceae, rzędu ślazowców – Malvales.

Znanych jest około 45 gatunków lipy.

Olej lipowy jest podatny na utlenianie, dlatego wymaga dodatku antyoksydantów, np. galusanu oktylu/propylu, kwasu galusowego lub w warunkach domowych – sproszkowanych galasów, albo wyciągów z galasów (0,2-0,3%).

Wyciągi wodne i mleczne z orzeszków świeżych lipy usuwają “worki i cienie” pod oczami.

Sproszkowana pokrzywa zamiast herbatki

3mako123

 

Witaj,

Jeśli nie możesz pić herbaty z pokrzywy/ bywa , że szczypie w buzi/ zastosuj sproszkowaną postać tego ziela.Sproszkowana pokrzywa
Pulvis Urticae: wysuszone ziele, same liście lub kłącza z korzeniami zmielić na drobny proszek. Zażywać 2-3 razy dziennie po 1/2 łyżeczki od herbaty. Można wymieszać z miodem (na każde pół łyżeczki proszku dać 1 łyżeczkę wina lub wódki oraz łyżkę miodu, wymieszać. Zażywać 2-3 razy dziennie po 1 łyżce przez 2-3 tygodnie. Kuracje takie powtarzać 1-2 razy w ciągu kwartału

Pozdrawiam, Marysia.

Przyjaznie w starszym wieku ważniejsze niż więzy rodzinne

3mako123

Witaj,

 

Rola przyjaźni wzrasta z wiekiem i w pewnym momencie może być ona ważniejsza od relacji rodzinnych.

William Chopik, naukowiec z Uniwersytetu Stanowego Michigan, przeprowadził 2 badania z udziałem blisko 280 tys. osób. Amerykanin odkrył, że w miarę upływu czasu przyjaźnie stają się coraz ważniejsze dla jednostkowego szczęścia i zdrowia. U starszych dorosłych przyjaźnie są de facto silniejszym prognostykiem zdrowia i szczęścia niż relacje z członkami rodziny.

Z wiekiem przyjaźnie stają się coraz ważniejsze. Kilku naprawdę dobrych przyjaciół może zmienić wszystko w kwestii zdrowia i dobrostanu. Mądrze więc inwestować w przyjaźnie, które nas najbardziej uszczęśliwiają.

W ramach 1. studium Chopik analizował kwestionariusze dot. relacji, samooceny zdrowia i szczęścia (dane pochodziły od 271.053 osób w różnym wieku z ok. 100 krajów). Drugie z badań dotyczyło wsparcia/napięć w związkach i przewlekłych chorób u 7481 amerykańskich seniorów.

Z 1. badania wynikało, że choć ogólnie zarówno związki rodzinne, jak i przyjacielskie były związane z lepszym zdrowiem i szczęściem, w starszym wieku to przyjaźnie stawały się silniejszymi prognostykami zdrowia i szczęścia. Drugie studium również wskazywało na moc przyjaźni. Kiedy przyjaciele stanowili źródło napięć, ochotnicy częściej wspominali o przewlekłych chorobach. Gdy zaś byli dla nich wsparciem, okazywali się szczęśliwsi.

Chopik podejrzewa, że powodem jest opcjonalna natura przyjaźni; z biegiem lat trzymamy się bowiem przyjaciół, których lubimy i którzy nas uszczęśliwiają, a zrywamy kontakty z pozostałymi. Przyjaciele są też wsparciem dla singli lub dla tych, którzy w potrzebie nie mogą liczyć na rodzinę. To oni zapobiegają samotności seniorów w okresach żałoby i pomagają ponownie odkryć życie towarzyskie po przejściu na emeryturę.

Jak podkreśla Chopik, związki rodzinne także są często przyjemne, ale niekiedy interakcje z krewnymi bywają negatywne i monotonne.

Profesor dodaje, że w badaniach nad relacjami przyjaźnie zajmują często poślednie miejsce, co jest dziwne, zważywszy że mogą silniej wpływać na szczęście i zdrowie niż inne związki.

Pozdrawiam, Marysia

Bądz ostrożny! Uważaj na tasiemca!

3mako123

Witaj,Tasiemiec jest pasożytem, który może zainfekować niedogotowane mięso wieprzowe, wołowe lub ryby. Może także zainfekować  wodę zanieczyszczoną odchodami od zwierzęcia, lub człowieka zakażonego tasiemcem lub innymi pasożytami.Gdy robak jest wewnątrz ciała, przykleja się do ścian jelita, gdzie rośnie i produkuje jaja .Np: tasiemiec: żyje do 20 lat i rośnie osiągając nawet 30 metrów.

Objawy tasiemca i innych robaków: to nudności, osłabienie,utrata apetytu, ból brzucha, biegunka i utrata masy ciała.

Zakażone osoby mogą nie być w stanie wchłonąć odpowiednich składników odżywczych z pożywienia, choć w wielu przypadkach nie ma żadnych objawów i tasiemiec lub inny robak opuści ciało z własnej woli.

O to kilka zdrowych nawyków, które pomogą Ci uniknąć robaków.

1. Należy umyć ręce przed i po pracy z jedzeniem, korzystaniem z toalety lub przed jedzeniem.

2.Umyć i gotować wszystkie warzywa i owoce w bezpiecznej wodzie, jeśli jesteś w podróży lub mieszkasz w złych warunkach sanitarnych.

3.Dokładnie należy gotować mięso długo i w wysokiej temperaturze.W tych warunkach zabija się tasiemca,  jaja i larwy innych robaków.

4. Unikaj niedogotowanego mięsa wieprzowego, wołowego, ryb

5. Bądz szczególnie ostrożny z surowymi pokarmami zwierzęcymi. Możesz zabić  tasiemca, larwy,  jeśli zamrozisz mięso i ryby  na co najmniej  24 godziny przed gotowaniem i jedzeniem.

Ryby, które mają być podawane na surowo muszą pozostać zamrożone przez 7 dni w temperaturze minus 4 stopni Celsjusza lub do 25 godzin w temperaturze minus 31 stopni w zamrażarce.

Bądz ostrożny , gdy spożywasz sushi  z nieznanego miejsca.

Pozdrawiam, Maria

Smakiem tej pasty do chleba zachwycisz się!

3mako123

Witaj,

Podaję na szybko przepis na tę pastę

1 kubek czerwonej soczewicy uprzednio dobrze wypłukanej,

1 ogórek surowy ze skórką / ok 160 g /,

1 ząbek czosnku,

2 garście słonecznika, / 50 g /, można wcześniej namoczyć w wodzie a przed zblendowaniem wodę odlać

1 garść zielonej pietruszki,

15 g  dobrej oliwy,

2 łyżki sosu sojowego.

Sól i pieprz do smaku jak kto lubi.

Kubek soczewicy zalać 2 kubkami wody i soczewicę ugotować aż do odparowania całkowicie wody.

Soczewicę ostudzić. Wszystkie wymienione składniki  zblendować.

Podajemy z pieczywem, wspaniała z chrupkim .

Pasta z czasem  trochę gęstnieje więc na początku może służyć jako dip, a pózniej jako pasta do chleba.

Co mówi Twój zapach o Twoim zdrowiu

3mako123

 

Witaj,

Gdy jesteś podenerwowany albo zestresowany  zapach Twojego potu jest bardziej wyczuwalny. Sam pot nie pachnie - to bakterie na skórze wywołują ten przykry zapach, który staje się wyczuwalny dla Ciebie i otoczenia.

Gdy czujesz brzydki zapach swojego ciała zrób szybki   test . Jeżeli nie możesz dowiedzieć się, skąd pochodzi, sprawdz zapach biustonosza. Może nie pachnie świeżością. Po 2-3 razach  noszenia trzeba go przeprać podobnie jak inne ubrania.

Syndrom  zapachu  zepsutej ryby. Ludzie, którzy mają ten rzadki syndrom - zwane trimetyloaminurią - wydzielają zapach jak martwe ryby. Zdarza się, ponieważ ich organizm nie może przełamać pewnej chemicznej bariery, która również znajduje się w owocach morza. Kilka rzeczy może pomóc w tym przypadku: Kąpać się lub  brać prysznic z kwaśnym mydłem, prać często ubrania i nie jeść zbyt dużo owoców morza.

Braki węglowodanowe.

Jeśli jesz zbyt mało węglowodanów, organizm może spalić tłuszcz na energię, a to tworzy kwaśne związki chemiczne zwane ketonami. Także owocowy zapach oddechu lub  zapach zmywacza do paznokci. Jest to tak zwana ketoza, a to może stać się niebezpieczne, jeśli zbyt wiele ketonów odkłada się w organizmie.

Jeśli Twój mocz pachnie słodko.

To może być objawem cukrzycy. Gdy organizm nie rozkłada cukru, gromadzi się we krwi - i  moczu.

Może masz zakażenie układu moczowego / ZUM/

ZUM występuje, gdy bakterie dostaną się do dróg moczowych.

Inne rzeczy, które mogą powodować brzydki zapach to seks i wytarcie  pupy od tyłu do przodu. Jeśli  mocz ma nieprzyjemny zapach lub jest mętny lub mleczny, czy  boli lub  piecze to możesz mieć ZUM. Skonsultuj się się z lekarzem. Leki mogą zabić zakażenia.

Nieprzyjemny zapach potu nóg.

Ocet pomaga pozbyć się bakterii, które powodują, ten zapach.

Inne rzeczy, które możesz zrobić: Noś bawełniane, czyste, skarpetki i umieść nowe wkładki w starszych butach.Dobrym pomysłem jest częsta zmiana butów. To daje im czas na przewietrzenie, zanim  założysz  buty ponownie.

Jeśli  spożywasz dużo jabłek, oddajesz dużo gazów, które niestety cuchną.

Twój organizm nie może strawić i wchłonąć niektóre z węglowodanów w produktach spożywczych, w tym jabłka, rodzynki, suszone śliwki. Węglowodany te sprawiają nadmierne oddawanie gazów. Inne pokarmy, które mogą sprawiać oddawanie gazów to karczochy, brukselka i soczewica.

Twoja skóra brzydko pachnie :

  • Gdy pijesz piwo, kieliszek wina lub koktajl, wątroba zamienia większość alkoholu w kwas. Ale niektóre z nich wychodzą za pośrednictwem potu i wydychanego powietrza. Brzydki zapach / w oddechu / może pochodzić   także z jedzenia porów.

    Pozdrawiam, Marysia

Lecznicze działanie liści laurowych

3mako123

Liście laurowe wszyscy znamy, używamy do potraw jako przyprawę. W sklepach są dostępne, najczęściej niestety zwietrzałe. Gdy jednak przebywamy na południu Europy, warto zaopatrzyć się w wartościowe listki laurowe.

Surowcem jest liść wawrzynu – Folium Lauri, zawierający 1-3% olejku eterycznego, flawonoidy, lignany, laktony seskwiterpenowe, alkaloidy izochinolinowe: retikulina, boldyna; wreszcie alkohol mirycylowy. Olejek laurowy – Oleum Lauri obfituje w 1,8-cineol, linalol, eugenol, kostunol, geraniol, pinen, felandren, terpineol. Eremantyna, kostunolid i laurenobiolid należą do seskwiterpenów.

Wodne i alkoholowe wyciągi z liści laurowych pobudzają krążenie krwi, wzmagają skurcze mięśnia sercowego, usprawniają krążenie w kończynach i mózgowiu. Działają ochronnie na miąższ wątroby, żółciopędnie, żółciotwórczo, rozkurczowo i stymulująco na centralny układ nerwowy. Wawrzyn wzmaga diurezę i wydzielanie potu, a wraz z nimi usuwanie szkodliwych i zbędnych metabolitów.
Wawrzyn poprawia trawienie i przyswajanie składników pokarmowych. Wyciągi z wawrzynu hamują rozwój bakterii i grzybów. Zastosowane na skórę poprawiają jej koloryt (zaróżowienie), osuszają i odkażają. Wcierane we włosy zapobiegają ich wypadaniu i utracie połysku.

Z liści sporządza się napar (2 łyżki na szklankę wrzącej wody, przykryć, odstawic na 30-40 minut, przecedzić) – pić 3-4 razy dziennie po 100-150 ml. Dym z liści laurowych działa słabo psychoaktywnie.
Olejek laurowy zażywać 2-4 razy dziennie po 4-6 kropli. Tonizuje i pobudza psychicznie.

Olejek i wyciąg alkoholowy z liści zwiększają ukrwienie narządów płciowych. Zwiększają wrażliwość sfer erogennych na bodźce seksualne.

Napar z liści może  także pomóc w usunięciu łupieżu, z kory – w dolegliwościach wątroby. Gotowane liście, położone na piersiach i przykryte szmatką złagodzą zapalenie oskrzeli i suchy kaszel. Olejek uzyskiwany z owoców służy do komponowania perfum, ale wcierany pomaga przy bólach reumatycznych, zwichnięciach, skręceniach, bólach pleców i żylaków. Zresztą, używanie listka do potraw to nie tylko przydawanie im smaku. Potrawa taka jest łagodniejsza dla żołądka, pobudza wydzielanie soków i tym samym apetyt.

Kogo podczas urlopu
w ciepłych krajach ukąsi pszczoła lub osa może z powodzeniem zastosować okład z liści laurowych. W tym wypadku muszą być świeże. Liść laurowy jest także niezłym środkiem zapobiegającym szkodnikom produktów żywnościowych. Jeden lub dwa listki włożone do pojemnika z mąką, ryżem czy innymi tego typu produktami odstraszają wołki zbożowe. Same listki trzeba przechowywać w szczelnym pojemniku, by nie traciły aromatu. Jeśli jest to słoiczek szklany – w ciemnym miejscu, bo narażenie na silne światło i słońce tym suszonym już nie służy.

Pozdrawiam, Marysia

U kogo najczęściej pojawiają się złogi w pęcherzyku żółciowym?

3mako123

Witaj,

Złogi w pęcherzyku żółciowym pojawiają się zwykle u osób otyłych, ale także u tych, którzy jedzą nieregularnie, np. dwa posiłki dziennie, lub stosują  bardzo restrykcyjne diety.Wtedy pęcherzyk nie może się na bieżąco oczyszczać, więc żółć, która do niego trafia z wątroby, kumuluje się w nim. Z czasem  z tego nadmiaru tworzą się kamienie. Ich powstawaniu sprzyja też odwodnienie organizmu, a ryzyko choroby wzrasta z wiekiem. Kamienie z pęcherzyka próbują się dostać do dwunastnicy.

Jeśli są niewielkie, z dwunastnicy wędrują do  jelit, skąd zostaną wydalone.

Jednak zbyt duży kamień, może zatkać pęcherzyk i utrudnić  odpływ żółci. Może też  uniemożliwić przejście między przewodem żółciowym i dwunastnicą, co powoduje ostre zapalenie obejmujące też trzustkę.

Pierwsze sygnały ich powstawania zwykle są delikatne.

To np. uczucie pełności w brzuchu, nudności , pobolewania. Jednak czasem dają o sobie znać gwałtownie, pojawiają się wymioty i ostry ból spod żebra promieniujący ku prawej łopatce.

Taka kolka wątrobowa może trwać kilka a nawet kilkanaście godzin.

Pamiętajmy, że nadmiar żółci w pęcherzyku przekształca się w kamienie.

Niebywałe! To zachowanie nas postarza!

3mako123

Witaj,

Uśmiech sprawia, że wydajemy się nawet 2 lata starsi niż wtedy, gdy zachowujemy pokerową twarz. Duet z Uniwersytetu Zachodniego Ontario i Uniwersytetu Ben-Guriona odkrył również, że zaskoczenie odejmuje lat.

Kojarzymy uśmiech z pozytywnymi wartościami i młodością. Wystarczy pomyśleć o wszystkich koncernach związanych z dbaniem o skórę czy pastami do zębów, które wykorzystują tę ideę każdego dnia - opowiada Melvyn Goodale. Jego najnowsze badanie (zrealizowane we współpracy z Tzvi Ganelem) pokazało jednak, że jest dokładnie na odwrót. Gdy ochotnikom pokazywano twarze uśmiechnięte, neutralne i zaskoczone, te ostatnie były uznawane za najmłodsze, a pierwsze - za najstarsze.

Uderzające było to, że gdy po wszystkim rozmawialiśmy z badanymi, błędnie twierdzili, że zidentyfikowali twarze uśmiechnięte jako najmłodsze. Byli zupełnie nieświadomi faktu, że postarzyli fizjonomie wyrażające szczęście. Ich postrzeganie i przekonania były skrajnymi przeciwieństwami.

Goodale wyjaśnia, że postarzający skutek uśmiechu ma związek z tym, że ludzie nie potrafią zignorować towarzyszących mu zmarszczek - kurzych łapek w okolicach oczu. Zaskoczenie wygładza z kolei wszystkie zmarszczki.

Choć może się to wydawać antyintuicyjne, nasze studium pokazuje, że ludzie mogą szczerze wierzyć w jedno i zachowywać się w zupełnie inny sposób.

WZMACNIAJĄCY ELIKSIR

3mako123

Witaj

Kiedy dostarczamy tkankom wielu związków o właściwościach przeciwutleniaczy, organizm zyskuje zdecydowanie  większe szanse  skutecznej obrony przed zmianami nowotworowymi, miażdżycą i zwyrodnieniami.

W poniżej podanym zestawie, stwierdzono , że znajdujące się  substancje obronne zmniejszają niebezpieczeństwo  zawału i zatorów,  a niektóre  z nich – na przykład likopen i allicyna – aktywnie hamują rozwój komórek nowotworowych .

Stosuj regularnie ten eliksir, najskuteczniej zabezpieczający  nas przed poważnymi chorobami, jeśli podejrzewasz u siebie skłonności do wymienionych chorób,

Jeśli udaje ci się  unikać czynników zwiększających  ryzyko ich wystąpienia  i nie masz rodzinnych obciążeń w tym kierunku to przynajmniej co pół roku przeprowadzaj tygodniową kurację , która uzupełni bezcenne dla  twojego  układu obronnego  przeciwutleniacze.

Przepis: – szklanka soku pomidorowego, – 50 gram tuńczyka z puszki, – 50 gram  serka tofu , – 2 łyżki siekanej  zielonej pietruszki, – 2 ząbki czosnku / należy rozgnieść je ok. 10 -15 minut wcześniej / uaktywnią  się wówczas cenne składniki zwalczające komórki nowotworowe, 2 orzechy brazylijskie lub włoskie -  łyżeczka  siemienia lnianego świeżo zmielonego. Smakuj powoli.

Pozdrawiam, Maria

Powody odstawienia mięsa przy chorobie reumatycznej

3mako123

Witaj,

Mięso zawiera rodzaj tłuszczu, który pobudza stany zapalne, mięso / co jest najprawdopodobniej skłonnością wrodzoną/  może  powodować reakcje alergiczne  u osób nadwrażliwych.Zaostrzają  objawy reumatyzmu niektóre rodzaje mięsa, zwłaszcza mięso wędzone -bekon, szynka / hot dogi i kiełbasy zawierają  środki konserwujące  i inne substancje chemiczne, które mogą u niektórych osób wywoływać  zaostrzające  reumatyzm reakcje  alergiczne.Zjawisko to może się kumulować z niekorzystnym działaniem tłuszczów zwierzęcych. Niestety nie istnieje  żadna uniwersalna ,prosta,” właściwa ” dieta, która może pomóc  w dolegliwościach reumatycznych.Każdy musi sam wypracować swoją własną dietę, wykluczając kolejno różne pokarmy  z szerokiego wachlarza  możliwych winowajców.

Pozdrawiam, Marysia

Walcz z siłą złych przyzwyczajeń!

3mako123

Witaj,

Liczba zachorowań na cukrzycę może zostać obniżona prawie o 60% wyłącznie dzięki umiarkowanym zmianom stylu życia, obejmującym aktywność fizyczną, zrzucenie wagi i umiarkowanie niskotłuszczową dietę. Gdyby ludzie przeszli na najzdrowszą dietę, opartą na roślinach. Praktycznie wszystkim przypadkom cukrzycy można by zapobiec- jestem tego pewna.

Niestety chaos informacyjny i stare nawyki sieją spustoszenie w naszym zdrowiu. Przyzwyczajenie do hot-dogów, hamburgerów , frytek i innej niezdrowej żywności zabija nas. Niektórzy naukowcy wręcz stwierdzają , że  diety oparte  na roślinach są niepraktyczne i pracochłonne nie nadają się do użytku domowego.Tak zmiany stylu życia mogą być niepraktyczne. Zrezygnowanie z mięsa i fast foodów może wydawać się niepraktyczne, ale zastanawiam się jak praktyczne jest ważenie prawie 100 kg i więcej i chorowanie na cukrzycę typu 2 w wieku piętnastu lat. Zastanawiam się jak praktyczne jest poddanie się chorobie, której nie leczą leki ani chirurgia, która prowadzi do problemów z sercem, udarów, ślepoty czy amputacji kończyn, i która może wymagać wstrzykiwania insuliny każdego dnia do końca życia. Radykalna zmiana diety może jest " niepraktyczna", ale i warta zachodu.

Pozdrawiam, Marysia 

Owoce, które w wierzeniach ludowych " myją" zęby

3mako123

Witaj,

Jabłka regulują pracę żołądka, to znaczy pomagają w trawieniu, leczą zarówno biegunkę jak i zaparcia."Myją zęby" ponieważ pektyny razem z kwasami organicznymi nie dopuszczają  do rozwoju bakterii w jamie ustnej.

Jabłka to jedne z najbardziej wartościowych owoców. Mają bardzo dużo witaminy C, B, soli mineralnych i dużo pektyn powodujących ścinanie się masy jabłecznej w galaretę: dlatego  jabłka nadają się  do rozmaitych kombinacji kulinarnych.

Znaczenie  zdrowotne jabłkowych pektyn jest ogromne. Pomagają  do usunięcia resztek nie strawionych pokarmów, wchłaniają skutki nieprawidłowych fermentacji, regulują florę bakteryjną a także działają  neutralizująco na substancje toksyczne.

Jabłkowa pektyna rozpuszcza cholesterol, zapobiegając tym samym sklerozie.

Stale powinno się jeść jabłka przed snem, poprawiają bowiem krążenie krwi, co wpływa dodatnio na cerę.

Nauka także potwierdziła wierzenia ludowe, że jabłka leczą reumatyzm, artretyzm i podagrę.

Działają wzmacniająco również na mięsień sercowy.

Czym grozi nadmiar glukozy w organizmie?

3mako123

Witaj,

Czy jesteś świadomy skąd bierze się glukoza?

Gdy spożywamy węglowodany: cukier lub skrobię w produktach mącznych i nasionach roślin strączkowych zostają one strawione w przewodzie pokarmowym i przetworzone w glukozę, która następnie dostaje się do krwi.

Wzrost poziomu glukozy we krwi wysyła sygnał do trzustki, a ta  produkuje insulinę, hormon , który obniża poziom glukozy we krwi, kierując ją do tkanek, które  ją spalają lub do wątroby, która ją magazynuje.

Zadaniem insuliny jest obniżyć poziom glukozy do wartości normalnych.

Procesy te przebiegają zwykle bez zakłóceń i zmiany poziomu cukru we krwi są zwykle  łagodne.

Jednakże,  gdy poziom glukozy we krwi wzrasta za wysoko i za szybko co może być skutkiem zjedzenia dużej ilości łatwo trawionych węglowodanów, komórki produkujące insulinę są zmuszane do nadmiernego wysiłku.

Jeśli sytuacja taka zdarza się często, to po pewnym czasie  komórki produkujące  insulinę odmawiają posłuszeństwa, albo produkują małowartościową  insulinę, która nie jest w stanie  kontrolować poziomu cukru

Komórki stają się wtedy niewrażliwe, oporne na działanie insuliny.

Trzustka produkuje jej coraz więcej. Wszystko to prowadzi do wytworzenia się cukrzycy, opornej na działanie insuliny, katastrofalnej sytuacji, w której tkanki nie potrafią reagować na insulinę.Wywiązuje się cukrzyca typu II, co prowadzi do takich komplikacji jak nadciśnienie tętnicze i częściowa blokada tętnic szyjnych  dostarczających krew do mózgu.

Innymi, częstymi komplikacjami jest uszkodzenie nerek i wzroku. Oporność na insulinę to szybko rosnąca epidemia spowodowana między innymi nieodpowiednią dietą zawierającą nadmiar nieodpowiednich tłuszczów.

A więc podsumujmy: Wzrost poziomu glukozy we krwi powoduje wzrost insuliny i wzrost jej poziomu we krwi.Nadmierny poziom glukozy i nadmierny poziom insuliny może uszkadzać mózg, naczynia krwionośne i cały organizm.

Pozdrowienia, Marysia

Gdy Twoje oczy są suche

3mako123

Witaj,

Jeśli cierpisz na zespół " suchego oka ", bolesnego stanu w którym brak łez do nasmarowania zacznij spożywać olej rybi w postaci tranu lub zwiększ spożycie kwasów Omega-3 w postaci ryb, makreli, śledzi oraz orzechów włoskich i świeżo zmielonego siemienia lnianego.

Sposób na okiełznanie opryszczki

3mako123

Witaj,

Wystarczy przeprowadzić drobny eksperyment.

W ciągu jednej nocy możesz stwierdzić, czy bogate w argininę pokarmy, takie jak orzechy, czekolada albo żelatyna, sprzyjają wystąpieniu opryszczki.To bardzo proste.

Zjedz dużo orzeszków ziemnych, czekolady lub żelatyny i zobacz , czy następnego dnia zaczynają się pojawiać objawy opryszczki- pęcherzyki lub  " zimno " na wargach.

Dla osób wrażliwych wystarczy garść orzeszków ziemnych, mniej wrażliwi potrzebują trochę więcej.

To bardzo proste, wyrzec się argininy w diecie, unikając orzechów, czekolady i żelatyny.

Uwaga;czekolada z orzechami jest podwójnie szkodliwa.

Jeśli nie masz reakcji o typie opryszczki, wyżej wymienione pokarmy nie stanowią żadnego zagrożenia.

Osoby nadwrażliwe mające zaostrzenie infekcji wirusami herpes, powinny raczej stosować się do zaleceń ograniczania argininy i spożywania lizyny.

Sposobem na okiełznanie opryszczki może być także jedzenie wodorostów.

Wirusy opryszczki nie lubią kontaktu z wodorostami.

Jest wiele preparatów z wodorostów chociażby preparat o nazwie 'Kelp '.

Podaruj sobie wycieczkę na łono natury

3mako123

Witaj,

Żyjemy w świecie, który wymaga od nas aktywności nie zawsze w optymalnych porach, w stresie, w sztucznym oświetleniu - to wszystko mocno rozregulowuje nasz wbudowany zegar decydujący o rytmie dobowym, jednak okazuje się, że jest prosta, brzmiąca wręcz niczym truizm, metoda na przywrócenie go do pełnej sprawności. Wystarczy spędzić parę dni w dziczy.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Colorado w Boulder zwróciła uwagę na to, że już parę lat temu dowiedziono, iż powrót na łono natury może przywrócić nasz rytm dobowy do normy, a nie sprawdzono wtedy, ile dokładnie czasu na to potrzeba. A okazuje się, że nie trzeba go wiele.

Aby do tego dojść zebrano 14. ochotników - dziewięciu wysłano na weekendową wycieczkę w góry, latem, a pozostali zostali w domu. Po dwóch dniach zebrano od nich próbki śliny w celu zbadania poziomu melatoniny i okazało się, że u osób, które wyjechały na łono natury, poziom tego hormonu rośnie już o 1.4 godziny wcześniej. W drugim badaniu pięciu ochotników wybrało się na wycieczkę w góry, ale tym razem w okolicy zimowego przesilenia - gdy noc jest najdłuższa. Po powrocie również zbadano ich poziom melatoniny. Tu wynik był jeszcze bardziej spektakularny - melatonina zaczęła działać już 2.6 godziny wcześniej.

Oznacza to, że nawet dwa dni spędzone na świeżym powietrzu, w naturalnym oświetleniu może przywrócić w dużej mierze nasz rytm dobowy do normy. A jest to odkrycie dość ważne, bo właśnie rozregulowanie naturalnego zegara związane może być z wieloma dolegliwościami takimi jak depresja czy poważniejsze zaburzenia snu, ale nie tylko - bo zaburzenia rytmu dobowego zaburzają także nasz metabolizm, co może w jakimś stopniu odpowiadać za epidemię otyłości.

A zatem mimo całego naszego technologicznego i naukowego zaawansowania, natury po prostu nie jesteśmy jeszcze w stanie oszukać.

Źródło: University of Colorado Boulder [Eureka Alert],

Jak wspomóc leczenie nowotworów?

3mako123

Witaj,

Osoby przechodzący terapię nowotworową mogą o 20% zwiększyć szanse na przeżycie przyjmując niskie dawki aspiryny.Do takich wniosków doszli naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Cardiff, którzy zauważyli znaczące zmniejszenie śmiertelności i rozprzestrzeniania się nowotworu u pacjentów, którzy obok tradycyjnej terapii przyjmowali niewielkie ilości aspiryny. Pojawia się coraz więcej dowodów wskazujących, że aspiryna przynosi znaczące korzyści w leczeniu niektórych nowotworów - mówi profesor Peter Elwood, który stał na czele zespołu badawczego. Nie od dzisiaj wiadomo, że niskie dawki aspiryny zmniejszają ryzyko zachorowania na raka, jednak rola tego środka w leczeniu nowotworu nie jest jasna. Dlatego też podjęliśmy się szczegółowych badań dostępnej literatury medycznej - stwierdza uczony.

Specjaliści przejrzeli wszelkie dostępne dane, wśród których znajdowały się wyniki pięciu eksperymentów oraz 42 studiów obserwacyjnych dotyczących nowotworów piersi, prostaty i jelita grubego.

Nasze badania, bazujące na najlepszych dostępnych dowodach, wskazują, że niskie dawki aspiryny przyjmowane przez pacjentów z nowotworami pęcherza, piersi i prostaty są powiązane ze zmniejszeniem śmiertelności o 15-20% oraz zmniejszeniem rozprzestrzeniania się nowotworu. Wyniki kolejnych sześciu badań nad innymi rodzajami nowotworów również sugerują występowanie korzystnych zjawisk, jednak w tych wypadkach liczba pacjentów była zbyt mała, by wiarygodnie zinterpretować dane. U około 20% pacjentów występowała mutacja PIK3CA, która wydaje się wyjaśniać większość dobroczynnego działania aspiryny na zmniejszenie śmiertelności u osób z nowotworem okrężnicy. Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania aspiryny jest możliwość wystąpienia wewnętrznych krwotoków. Dlatego też szukaliśmy danych dotyczących ich pojawienia się i skontaktowaliśmy się z autorami wszystkich badań, prosząc o dodatkowe dane. W żadnym przypadku nie doszło do krwawienia, które uznano by za poważne bądź zagrażające życiu - mówi Elwood.

Naukowcy mówią, że potrzebne są dodatkowe badania dotyczące przyjmowania aspiryny przez pacjentów leczących się na nowotwory. Profesor Elwood radzi jednak, by takie osoby porozmawiały ze swoimi lekarzami o wynikach badań i zapytały ich, czy w ramach kuracji antynowotworowej powinny przyjmować niskie dawki aspiryny.

Profesor Elwood od dawna zajmuje się aspiryną i zdrowym trybem życia. Już w 1974 roku informował na łamach British Medical Journal o pierwszych badaniach dotyczących aspiryny i jej roli w zapobieganiu przypadkom zgonów z powodu zatorów żylnych.

Pozdrawiam,Marysia

© Przewodnik zdrowia.
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci