Menu

Przewodnik zdrowia.

Dogłębny, łatwy w uzyciu przewodnik,dla wszystkich grup wiekowych,który promuje naturalne zdrowie i dobre samopoczucie od stóp do głów Na.blogu znajdziesz wskazówki dotyczące stylu życia, odżywiania, leczenia naturalnymi metodami bez chemii, róznych chorób i zaburzeń oraz porady dotyczące zdrowego odżywiania i koniecznej suplementacji. Znajdziesz na blogu wiele starodawnych recept ziolowych i mnóstwo ciekawostek medycznych..

Co jeść, aby urodzić męskiego potomka?

3mako123

 

Witaj,

Płodność od wieków ludzie wiązali z właściwym odżywianiem.W starożytnej Grecji uważano, że środkiem na płodność, pomagającym  zwłaszcza w urodzeniu męskiego potomka, są suszone nasiona  roślin strączkowych, zboża i orzechy.

Nawet dziś niektórzy specjaliści sądzą, że dieta matki przed poczęciem dziecka może mieć wpływ na jego płeć. Badania metodami medycyny konwencjonalnej odnoszą się do tych metod sceptycznie, wykazały natomiast, że zwiększone spożycie na przykład soli może niekorzystnie wpływać zarówno na zdrowie matki, jak i poczętego dziecka. Hipokrates mówił, że mężczyzna, który chce być płodny, nie może zażywać gorących kąpieli, ani nie może nadużywać alkoholu. "Powinien być silny, zdrowy i powinien powstrzymywać się od niezdrowych pokarmów". Pannie młodej z kolei radził jeść owoce zawierające dużo nasion.

Pozdrawiam, Marysia

Zapalenie stawów a ćwiczenia fizyczne

3mako123

 

Witaj,

Regularne ćwiczenia mogą pomóc w zmniejszeniu bólu stawów.Należy spacerować lub pływać 5-10 minut każdego dnia, stopniowo przedłużając czas ćwiczeń.  W ćwiczeniach można naśladować ruchy i postawę jogi. Do ćwiczeń trzeba mieć wygodne, specjalne buty, w których dobrze ukształtowana, gruba i miękka podeszwa odciąża stawy. 

Nie można przesadzać  z wysiłkiem. Zbyt ciężkie ćwiczenia- szczególnie obciążające stawy kolanowe i biodrowe- prowadzą do zmian zwyrodnieniowych kostno- stawowych. Jeśli odczuwa się dodatkowy ból, powinno się zmniejszyć nasilenie ćwiczeń lub zamienić je na mniej wyczerpujące. 

Buziaki, Marysia

Dlaczego warto jest praktykować wzajemną pomoc?

3mako123

Witaj,

 

Jeśli chcemy brać przykład z natury, to mądrzej zrobimy tworząc więzi, łącząc siły i współpracując, niż dbając tylko o siebie, rywalizując i pokonując innych. [Ponad 100 lat temu Piotr Kropotkin, rosyjski geograf i myśliciel, przeanalizował nawyki setek gatunków zwierząt, od mrówek do bawołów. Jego badania wyraznie pokazały, ze u gatunków, które przetrwały, dominowała współpraca, a nie rywalizacja. Pisał on" Współzawodnictwo... jest ograniczone między zwierzętami do szczególnych okresów... Lepsze warunki powstają dzięki eliminacji współzawodnictwa na drodze wzajemnej pomocy i wzajemnego wsparcia.Nie rywalizujcie! Rywalizacja jest zawsze szkodliwa dla gatunku, a mamy ogromne zasoby, żeby tego uniknąć. Taka jest tendencja w naturze.

Dlatego łączcie siły- praktykujcie wzajemna pomoc. Tego uczy nas Natura.

Co może ci pomóc jeśli przyczyną napadu astmy jest stres

3mako123

arysia

Witaj,

Jeśli powodem napadu astmy jest stres, pomóc może w takiej sytuacji zjedzenie produktów zawierających witaminy z grupy B, na przykład zielonolistnych warzyw i nasion strączkowych. Na pewno wśród chorych na astmę mogą występować niedobory witamin PP, B 6 i C. Naturalne przeciwutleniacze- czyli witamina A występująca w wątrobie, beta -karoten pochodzący z zabarwionych na żółto owoców i warzyw / morele, marchew i czerwone i żółte odmiany papryki/ oraz z ciemnozielonych warzyw liściastych / szpinak/, witamina C z owoców cytrusowych oraz witamina E z oliwy z oliwek- mogą wzmacniać ochronę płuc, wychwytując wolne rodniki. Te potencjalnie szkodliwe substancje są wytwarzane w organizmach chorych na  astmę, częściowo jako reakcja na skażone powietrze lub inne alergeny.

Magnez występujący w rybach, zielonych warzywach, nasionach słonecznika i suszonych figach może pomagać w odciążeniu dróg oddechowych.Osoby z niskim poziomem magnezu są znacznie bardziej narażone na napady astmy. Pamiętajmy, że tłuste ryby, takie jak łosoś, makrele, śledzie, sardynki i dorsze mogą pomagać w zwalczaniu astmy. Są one bardzo dobrym zródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które działają przeciwzapalnie.

Astmatycy, zanim opracowano odpowiednie środki farmakologiczne, dla zmniejszenia skutków napadu czasami pili kawę.Kofeina jest substancją chemicznie zbliżoną do teofiliny podawanej w celu rozszerzenia oskrzeli i dzięki temu ułatwiającej oddychanie.

W sytuacji nagłego zagrożenia dwie filiżanki mocnej kawy powinny w ciągu 2 godzin przynieść ulgę na 6-7 godzin. Osoby przyjmujące teofilinę muszą unikać picia kawy, herbaty i wszystkich zawierających kofeinę, napojów typu cola, ponieważ skutki działania połączonych substancji mogą być szkodliwe. Nie poleca się ponadto przyjmowania zbyt dużej ilości kofeiny osobom, u których napady astmy są wynikiem stresu.

Pozdrawiam, Marysia

Ludowa recepta na skurcze w nogach

3mako123

Witaj,

Posmaruj sokiem z cytryny  podeszwy stóp rano i wieczorem.

W  tym czasie nie chodź i nie zakładaj butów, aż sok całkiem  nie wyschnie. Tę kurację stosuj przez dwa tygodnie.

Klucz do nietolerancji pokarmowej

3mako123

Witaj,

Nikt nie opracował dokładnej listy produktów spożywczych lub warunków, które są przyczyną reakcjo organizmu, określanych mianem nietolerancji pokarmowych.

 Indywidualny sposób odżywiania, wiek osoby cierpiącej i wszelkie choroby powodowane przez nietolerancje mają w tej sytuacji ogromne znaczenie. Istnieje jednak w miarę niezawodna, praktyczna zasada identyfikacji czynnika sprawczego- im bardziej dany produkt jest pożądany, tym prawdopodobne, że osoba, która go pragnie, przejawia skłonność do nietolerancji składników tego produktu.

Buziaki, Marysia

Co możesz wyleczyć sokiem z ananasa?

3mako123

Witaj, 

Czas jesiennych  chłodów już wkrótce. Warto przypomnieć sobie  o właściwościach ananasów. Świeży ananas stosowany był w medycynie ludowej do leczenia różnych chorób.

Płukanie gardła sokiem z ananasa jest bardzo dobrym środkiem przeciwbólowym. Długo wierzono , że ananasy przynoszą ulgę przy takich dolegliwościach jak katar, zapalenie stawów, zapalenie oskrzeli i niestrawność.

Proces konserwacji tylko minimalnie zmniejsza zawartość witaminy C w owocu ale niszczy bromelinę. Ananasy zawierają co najmniej 5 enzymów zawierających bromelinę

Zastosowania bromeliny obejmują leczenie:

 • urazów sportowych,
 • problemów trawiennych,
 • zapalenia żył,
 • zapalenia zatok,
 • oraz wspomaganie gojenia po zabiegach chirurgicznych.
 • Taka sama 100 gramowa porcja ananasa, konserwowanego raczej we własnym soku niż w syropie, dostarcza 47 kcal, czyli niewiele więcej niż świeży owoc ananasa czyli niewiele więcej niż świeży owoc ananasa-41 kcal.
 • Zwracaj uwagę na ich masę- czy są proporcjonalnie ciężkie w stosunku do wielkości, czy mają świeże zielone liście- a co najważniejsze- słodki mocny zapach. Świeże ananasy bardzo rzadko wywołują uczulenie u osób podatnych na alergię. Każdy przypadek alergicznego reagowania na ten owoc wymaga natychmiastowej konsultacji medycznej.

Dobry sposób na hemoroidy i stany zapalne jelita grubego

3mako123

 

Witaj,

Mieszanka ziołowa o podanym składzie pomogła nie jednemu mojemu klientowi. Polecam

Oto recepta:.

 

Kwiat rumianku

Ziele szanty

Ziele mniszka

Korzeń mniszka

Korzeń kozłka

Kłącze perzu

Łączymy wszystkie zioła w równych ilościach. Bierzemy 1 łyżkę mieszanki na szklankę wody, doprowadzamy do zagotowania i odstawiamy na 20-30 minut, po czym przecedzamy. Pijemy 2 razy dziennie po 1/2 szklanki. Można   też użyć do lewatywy przy chorobach jelita grubego/ stany zapalne, atonia/ i hemoroidach.

Maść regenerująca Twoje stopy i wargi

3mako123

Witaj,

Ta maść   pomoże Ci zregenerować  skórę stóp i ust. Spróbuj!Składniki:

- 1 łyżka soku aloesowego,

- 3 łyżki kremu lub maści Linomag (Alantan, tranowej, nagietkowej),

- 1 łyżka gliceryny płynnej,

- 1 łyżka wazeliny białej,

- olejek zapachowy (np. cytrynowy, migdałowy) - 3 krople.

Sporządzać na ciepło.

Maść aloesowa działa na skórę i wargi odżywczo, natłuszczająco, odkażająco, przeciwzapalnie, regenerująco i ochraniająco.

Dlaczego seks nie każdemu służy w starszym wieku?

3mako123

Witaj,

Pierwsze duże badanie wpływu seksu na zdrowie serca w starszym wieku ujawniło, że o ile u mężczyzn częsty seks zwiększa ryzyko zawału i innych problemów sercowo-naczyniowych, o tyle u kobiet obniża ryzyko nadciśnienia.

Te ustalenia zadają kłam szeroko akceptowanemu założeniu, że seks zapewnia wszystkim jednakowe korzyści zdrowotne - podkreśla prof. Hui Liu z Uniwersytetu Stanowego Michigan.

Zespół Liu analizował dane 2204 osób z National Social Life, Health and Aging Project. Kiedy w latach 2005-06 zbierano pierwszą partię danych, ochotnicy mieli 57-85 lat. Kolejną porcję informacji zbierano 5 lat później. Za ryzyko sercowo-naczyniowe uznawano nadciśnienie, szybkie tętno (tachykardię), podwyższony poziom białka C-reaktywnego (CRP) oraz ogólne zdarzenia sercowo-naczyniowe: zawał, niewydolność serca oraz udar.

Okazało się, że starsi mężczyźni, którzy uprawiali seks raz w tygodniu lub częściej, 5 lat później z większym prawdopodobieństwem doświadczali zdarzeń sercowo-naczyniowych niż panowie nieaktywni seksualnie. Podobnego ryzyka nie wykryto u starszych kobiet.

Co uderzające, odkryliśmy, że uprawianie seksu raz w tygodniu lub częściej narażało starszych mężczyzn na niemal 2-krotnie większe ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych niż w przypadku mężczyzn nieaktywnych erotycznie. Ponadto u starszych mężczyzn, dla których seks z partnerką był bardzo przyjemny lub satysfakcjonujący, ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych było wyższe niż u panów, którzy nie mieli takich odczuć.

Ponieważ z przyczyn medycznych lub emocjonalnych starsi mężczyźni mają więcej trudności z osiągnięciem orgazmu [...],mogą wytężać się w większym stopniu i silniej obarczać swój układ sercowo-naczyniowy. Wg Liu, pewną rolę mogą odgrywać również poziom testosteronu i leki na potencję. "Choć dowodów naukowych jest nadal mało, niewykluczone, że leki czy suplementy seksualne mają negatywny wpływ na zdrowie sercowo-naczyniowe starszych mężczyzn".

U kobiet, dla których seks był bardzo przyjemny czy satysfakcjonujący, ryzyko nadciśnienia 5 lat później było za to niższe niż w przypadku kobiet pozbawionych takich odczuć. Liu tłumaczy to wpływem wsparcia na dobrostan psychiczny i zdrowie fizyczne. Wg niej, mężczyźni we wszystkich związkach (bez względu na ich jakość) częściej otrzymują wsparcie, natomiast kobiety mogą na to liczyć tylko w związkach dobrej jakości. Korzystny wpływ może też wywierać uwalniana w czasie orgazmu oksytocyna.

Pozdrawiam, Marysia

Kto może kurować się mleczkiem pszczelim?

3mako123

 

Witaj,

Zażywanie mleczka pszczelego można zalecać:

-Osobom zdrowym, młodym, których czeka duży wysiłek szczególnie umysłowy, np. egzaminy, wystąpienia publiczne itp. / dla dopingu /.

- Osobom starszym z utrudnioną resorbcją witamin, biopierwiastków czy białek,

- Osobom cierpiącym na bezsenność, nerwice, apatię, zbyt osłabionym itp.

Osoby chore nie powinny zażywać mleczka, gdyż pod wpływem dopingującego działania następuje ożywienie, poprawa samopoczucia, co zaciera obraz stanu chorego, dezorientuje o faktycznym stanie choroby.

Kobiety w ciąży, dojrzewająca młodzież, osoby w okresie klimakterium również powinny używać mleczko bardzo ostrożnie.

Niemowlętom i dzieciom do lat 3 podawać tylko z konieczności.Wyniki badań klinicznych stwierdzają, że u dzieci w wieku od 4 miesięcy do 2 lat, którym podawano mleczko pszczele trzy razy dziennie, zaobserwowano przyrost na wadze i zwiększenie apetytu.

Są jednak poglądy , że dzieciom do lat 3 , mleczka pszczelego nie powinno się podawać.W tak nieustabilizowanym organizmie, można zakłócić procesy hormonalne.

Pozdrawiam, Marysia

Starodawna recepta na maść kasztanową

3mako123

Witaj,

Nalewka z kwiatów kasztana, a następnie maść z kasztanów była ceniona od wieków przez polskie lekarki domowe.

Kiedyś starsi ludzie nosili w kieszeni kasztany, bo przynosiły im ulgę przy bólach krzyża. Zaś w wielu domach w pudełeczkach leżały kasztany wsadzone pod łózko, przynosiły zdrowy, spokojny sen .

Czy przynosiły? – trudno powiedzieć , ale nowoczesne badania potwierdziły , że owoce kasztana noszone w kieszeni rzeczywiście przynoszą ulgę w chorobie reumatycznej , ponieważ mają działanie promieniujące.

Dobrze je również trzymać pod łóżkiem , zwłaszcza tam , gdzie są żyły wodne , gdyż są naturalnym odpromiennikiem.

Jesienią zaś z owoców kasztana warto zrobić  niezwykle wartościową maść , która przynosi ulgę osłabionym, bolącym nogom.

15 kasztanów drobno pokrojonych ,

2 łyżki kwiatów rumianku,

2 łyżki kwiatów jarzębiny /

wsypać do garnka ,

wlać 3 szklanki gęsiego smalcu (można go kupić w sklepie ze zdrową żywnością).

Ogrzewać na małym ogniu ok. 0,5 godziny – należy uważać , by się nie przypalił.

Następnie zdjąć z ognia i pozostawić na kilka godzin do naciągnięcia.

Podgrzać i przecedzić .

Maść przechowywać w lodówce.

Smarować nogi, gdy bolą, ulegają skurczom, lub cierpią na żylaki. Można również stosować na hemoroidy

Moi Drodzy Czytelnicy, czy mogę się pochwalić?

Jestem w rankingu " Zdrowie " na drugim miejscu a w Topie blogów  "1000", na 61 miejscu To dla mnie wielki sukces!!!

Postaram się ulepszać swój blog, ale jestem już starszą panią i nie potrafię " ogarnąć" wszystkich technicznych problemów.

Bardzo, bardzo  wszystkim dziękuję i proszę  o wyrozumiałość, gdy długo musicie  czekać na mailową odpowiedz. Mój mail: tilikum52@onet.eu

Pozdrawiam, Marysia 

Czy to prawda z ta kawą?

3mako123

Witaj,

Naukowcy z Bristol University, wreszcie obalili mit o tym, że po wypiciu kawy jesteśmy bardziej pobudzeni. Jak twierdzą badacze, poranna filiżanka tego napoju, jedynie przeciwdziała skutkom braku kofeiny w organizmie, która uległa rozkładowi podczas nocy.

Z badań wynika, że ludzie regularnie każdego dnia, dostarczający organizmowi kofeiny, mogą poczuć się mniej aktywni, gdy nie napiją się kawy choćby jednego dnia. Jest to pewnego rodzaju uzależnienie. Inaczej mówiąc czujemy się normalnie, idziemy spać, wówczas spada nam poziom kofeiny, budzimy się i czujemy kompletny brak energii.

Następnie pijemy kawę i dopiero powracamy do normalności. Czujemy się też pobudzeni, jednak w rzeczywistości tak nie jest. Jak radzą naukowcy, gdy codziennie pijemy kawę powinniśmy zachować w tym regularność lub całkowicie zrezygnować z produktów zawierających kofeinę.

Badania ujawniły także większą podatność na bóle głowy u osób, które regularnie piją kawę, a podczas eksperymentu dostały placebo. Okazało się też, że u żadnej z osób, którym naukowcy podali pigułki zawierające kofeinę, nie odnotowano większego pobudzenia niż u ochotników, którzy dostali jedynie placebo.

Natomiast u badanych, którzy pili znaczne ilości kawy, a podczas badania podano im placebo, odnotowano spory spadek koncentracji. Eksperyment przeprowadzono na 379 osobach, których poproszono o niespożywanie produktów zawierających kofeinę przez 16 godzin.

Pozdrawiam, Marysia

Ivan Illich i jego poglądy na medycynę

3mako123

Witaj,

Cytuję obszerny fragment książki   " Przysięga Hipokratesa" Ryszarda Fenigsena

Fenigsen opisuje  ciekawą postać  profesora  Ivana Illicha i jego poglądy  na  medycynę.

" Gang lekarzy rozwija szczególnie złowrogą działalność. Wbrew ich twierdzeniom, członkowie tego klanu od dawna przestali świadczyć jakiekolwiek pożyteczne usługi. Przedłużenie ludzkiego życia w XX wieku nie nastąpiło dzięki wysiłkom lekarzy, ale  zupełnie niezależnie od nich. W krajach uprzemysłowionych, gdzie pomoc lekarska jest szeroko dostępna, długość życia skraca się,  natomiast zwiększa się w krajach słabo rozwiniętych. Przedłużając  życie ludzi przewlekle chorych, medycyna powiększa sumę cierpień ludzkości. W działaniach swych gang lekarski nie liczy się zupełnie  z rzeczywistymi potrzebami człowieka.

Chirurgia serca jest przykładem medycyny oszalałej. Oddziały intensywnej opieki kosztują trzy lub cztery razy więcej, niż zwykłe oddziały szpitalne i wymagają pięć lub sześć razy więcej personelu, a społeczeństwo za to płaci.Tymczasem trzezwa analiza wykazała, że tego typu oddziały nie przynoszą żadnych korzyści, a zwłaszcza nie zmniejszają śmiertelności. Mafia lekarska została zawiązana 2500 lat temu na greckiej wyspie Kos, a potem rozprzestrzeniła się  po całym świecie.

Aby zapewnić jej spójność, od samego początku wprowadzono typowe metody organizacji przestępczych - zasadę absolutnej lojalności wobec " rodziny " i przysięgę milczenia. Członkowie zobowiązują się pod przysięgą , że  nikomu nie zdradzą tajemnic mafii, tajemnice te wolno ujawnić  tylko innym członkom mafii i ich dzieciom. Mafia zabrania niewtajemniczonym czynić cokolwiek, co  byłoby korzystne dla ich własnego zdrowia. Gdy znajoma Illicha rodziła w szpitalu i główka dziecka już się ukazała, akuszerka używając sterylnego ręcznika, próbowała wepchnąć główkę z powrotem, ponieważ  " dr Levine jeszcze nie przybył "

Gdy postęp nauki przynosi rozwiązanie problemów zdrowotnych, na przykład antybiotyki, dzięki którym leczenie infekcji stało się proste i skuteczne, można by oczekiwać, ze sposoby leczenia będą oddane ludziom, aby mogli się leczyć, gdy zachorują. Ale to naruszyłoby monopol  mafii, więc dzieje się odwrotnie- im bardziej   upraszcza się  leczenie chorób, tym ściślejsza  musi być kontrola mafii.

W krajach uprzemysłowionych gang lekarski przekształcił całe społeczeństwo, wszystkich - chorych i zdrowych - w bezwolną gromadę " pacjentów ".

Tymczasem w Trzecim Świecie gdzie znaczna  większość  ludzi pozbawiona  jest wszelkiej pomocy w razie zachorowania,  olbrzymim kosztem buduje się  specjalistyczne szpitale  wyposażone w wymyślna aparaturę. Za te sumy można by osuszyć malaryczne błota. Nie takie szpitale potrzebne są w Trzecim Świecie ani też pokazowe uniwersyteckie wydziały lekarskie, szkolące lekarzy dla miejscowej elity, ale jak w Chinach- bosi reprezentanci medycyny ludowej objeżdzający wioski na rowerach albo kobiety wiejskie nauczone, jak leczyć najczęstsze zakażenia.

I nie jest to  tylko program  dla Trzeciego Świata. Jest to model służby zdrowia  dla naszej planety, bo musi nadejść  kres  epoki przemysłowej, która zatruła ludziom życie. Działając środkami politycznymi, zbuntowane masy muszą przejąć władzę i odebrać ją  gangom fachowców. Skończyć się musi produkcja sztucznych potrzeb.

W latach 70 XX wieku Illich cieszył się  dużym autorytetem wśród intelektualistów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej jako myśliciel, który powiedział nam prawdę o nas samych. Jego publikacje na temat złowrogiej działalności mafii lekarskiej nie tylko dostarczyły argumentów przywódcom kampanii skierowanej przeciwko lekarzom, zwłaszcza w Holandii, ale także  zostały entuzjastycznie powitane przez niektórych lekarzy. Na posiedzeniu British Medical Association w Edynburgu zgotowano mu owację. Wybitni lekarze  oświadczyli, że po przeczytaniu publikacji Illicha  spadły im łuski z oczu.

Sądzić należy, że idee Illicha łatwo akceptowali " nowocześni  " lekarze, niezadowoleni ze swej roli i rozczarowani medycyną.W epoce przemysłowej powiada Illich , mafia lekarska powiększyła swoją władzę, bo uzyskała dostęp do środków przymusu, którym dysponuje administracja państwowa. Zdaniem Illicha obowiązkowe szczepienia i prawodawstwo regulujące praktykę lekarską są środkami służącymi powiększeniu władzy mafii i umocnieniu monopolu lekarzy.

Szkoda, że jego nazwisko  jest teraz prawie zapomniane.

Pozdrawiam wszystkich, którzy swojego zdrowia nie oddają w ręce bezmyślnych lekarzy.

Co łączy herbatniki, mrożonki, gotowe zupy, ciastka kokosowe?

3mako123

Witaj,

Co łączy:herbatniki, mrożonki, gotowe zupy, ciastka kokosowe?

Jest to olej palmowy- olej z owoców i zmielonych nasion palmy.

Olej ten zawiera do 45 procent niekorzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych sprzyjających otyłości, cukrzycy typu II i wzrostowi złego cholesterolu- LDL we krwi.

Pod jaką nazwą mamy do czynienia z olejem palmowym?

Gdy w składzie podanym na etykiecie  znajdziemy:

- olej palmowy

-olej roślinny

- tłuszcz roślinny utwardzony

Nowe badania wyciągów roślinnych na cukrzycę i nowotwory

3mako123

Witaj,

 

Cukrzyca to choroba metaboliczna, w przypadku której liczba przypadków zachorowań rośnie najszybciej na świecie.Ostatnie badania pokazały jednak, że w walce z nią można wykorzystać wyciągi z aborygeńskich oraz indyjskich ziół. Niewykluczone, że część z nich znajdzie też zastosowanie w leczeniu nowotworów.

Naukowcy ze Swinburne University of Technology zidentyfikowali gatunki roślin, które da się zastosować, by lepiej kontrolować poziom glukozy w cukrzycy typu 2., a także powikłania tej choroby, w tym przyrost wagi, nadciśnienie oraz immunosupresję.

Pracując nad doktoratem, Vandana Gulati zbadała 7 aborygeńskich i 5 ajurwedyjskich roślin leczniczych. Przyglądała się wpływowi 12 ekstraktów na wychwyt glukozy i adipogenezę, czyli tworzenie tkanki tłuszczowej, a także ewentualną aktywność przeciwnowotworową w dwóch liniach komórkowych.

Okazało się, że wśród roślin aborygeńskich akacja Acacia kempeana i sandałowiec Santalum spicatum stymulowały wychwyt glukozy, a Acacia tetragonophyllaBeyeria Ieshnaultii i Euphorbia drummondii znacząco ograniczały gromadzenie tłuszczu w adipocytach.

Wśród roślin ajurwedyjskich wyciąg z Curculigo orchioides pobudzał wychwyt glukozy i zmniejszał akumulację kropli lipidów w komórkach tłuszczowych, a sandalin (Pterocarpus marsupium) i Andrographis paniculata ograniczały akumulację tłuszczu w adipocytach.

Ponadto wyciąg z obu badanych akacji - A. kempeana i A. tetragonophylla - wykazywał silne działanie w stosunku do komórek raka szyjki macicy.

Prof. Enzo Palombo podkreśla, że by poczynić dalsze postępy, konieczne są badania na modelach zwierzęcych i ludziach.

Zródło:Swinburne University of Technology

O czym należy pamiętać podczas wysiłku fizycznego?

3mako123

 

Witaj,

Pamiętajmy zawsze, że wysiłek fizyczny może zarówno odmładzać i usprawniać jak też i ciężko uszkadzać. Wszystko zależy od jego natężenia i okoliczności. Przy pracy mięśniowej rozszerza się łożysko tętnic mięśniowych, krew szybciej przepływa, a serce zwiększa swą pracę. Przyspiesza się też i pogłębia oddychanie. Chodzi o to, że krew musi jak najszybciej przepłukiwać pracujące mięśnie dostarczając im dużej ilości tlenu i zabierając produkty spalania.

Serce więc musi znacznie szybciej i wydatniej pompować.

To samo zachodzi w mózgu przy pracy umysłowej, ale w tym wypadku serce nie jest tak obciążone, gdyż zakres tętnic mózgowych jest nieduży. Natomiast po obfitszym posiłku, przy pracy narządów trawienia, serce również zwiększa swoją pracę, gdyż żołądek, jelita i wątroba przy swej czynności potrzebują wydatnego dopływu krwi. Z tych rozważań wynika, że nie należy łączyć wysiłku fizycznego ani z pracą umysłową, ani też  z pracą trawienia.

Nie należy jeść w stanie  silnego zmęczenia fizycznego, ani też rozpoczynać ćwiczeń fizycznych zaraz po obfitszym posiłku. Praca fizyczna zaraz po jedzeniu ogromnie opóznia i utrudnia trawienie, ponieważ odciąga krew od przewodu pokarmowego, a przy takim podwójnym obciążeniu i serce jest obarczone większą pracą. Podobnie i praca umysłowa jest mniej sprawna w okresie wzmożonej pracy trawienia.

Jako objawy nadmiernego wysiłku, przemęczenia i przeciążenia serca mogą wystąpić: ogólne osłabienie, bezsenność, bóle i kłucie w okolicy serca, duszność, bóle głowy,bóle w okolicach wątroby, a nawet zaburzenia trawienia. Każdy z tych objawów, jeśli występuje po ćwiczeniach czy wyczynach sportowych- może być sygnałem, że miara została przebrana i wysiłek fizyczny zamiast pomagać szkodzi. Po nagłych ambicjonalnych zrywach może wystąpić ostra niewydolność krążenia i zgon z powodu nagłej niedomogi serca. Należy więc pilnie obserwować swój organizm i samopoczucie, a w razie  wystąpienia niepokojących objawów zrobić dłuższą przerwę,  wypocząć, a przed ponownym podjęciem ćwiczeń zasięgnąć porady lekarza.

Pozdrawiam, Marysia

Co robić gdy marzną Ci ręce i stopy?

3mako123

Witaj,

By rozgrzać ręce i stopy, wykonaj delikatny masaż z rozgrzewającym olejkiem z kwiatów wiciokrzewu

Poprawia to krążenie skórne.

W wypadkach zaburzeń krążenia w kończynach użyj do kąpieli nóg roztworu z 1 łyżeczki nasion gorczycy w dwóch litrach wody.

Zmielony pieprz turecki / czyli papryka jest również silnym stymulatorem układu krążenia.

Podobnie bez czarny.

Krążenie poprawiają też czarny pieprz, gozdziki, cynamon, kolendra, kminek, imbir, czosnek, majeranek, rozmaryn, tymianek. Dodawaj je do jedzenia, zwłaszcza zimą

Jedną część świeżych liści bzu czarnego z dwiema  częściami wazeliny podgrzewaj, aż liście staną się kruche. Przecedz i oznacz.

Smaruj , gdy zmarzną ci kończyny.

By poprawić złe krążenie, pij codziennie  sok z owoców dzikiej róży, skrzypu lub gryki- wzmacnia to małe naczynia krwionośne.

Stanie w samochodowych korkach i jego wpływ na zdrowie

3mako123

Witaj,

 

Wiadomo, że spaliny bardzo szkodzą naszeu zdrowiu, a badania przeprowadzone ostatnio przez naukowców z Uniwersytetu Surrey wskazują na to, że siedząc w korkach wdychamy ich wielokrotnie więcej, znacznie zwiększając ich negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Dokładnie rzecz biorąc badania te wykazały, że brytyjscy kierowcy (bo tam właśnie badania prowadzono) siedząc w korku wdychają aż 29-krotnie więcej szkodliwych związków zawartych w spalinach niż podczas swobodnej jazdy.

Co zatem zrobić jeśli korki są dla nas codzienną koniecznością? Naukowcy radzą zamykać okna, wyłączyć nawiewy (lub zamknąć obieg) i starać się zachować większy dystans między samochodami.

Z czym bezpośrednio styka się nasza skóra

3mako123

Witaj,

Od lat sześćdziesiątych dwudziestego  stulecia nasilają się apele o powrót do noszenia odzieży wykonanej z włókien naturalnych, takich jak bawełna, len lub wełna.

Apele te wynikają z wielu przykrych doświadczeń użytkowników innego typu odzieży, którzy stwierdzili, że odzież wykonana z tworzyw sztucznych pomimo wielu zalet użytkowych, ma liczne wady. Można tu przywołać chociażby słynne swego czasu  koszule typu non iron. Uważano wówczas, ze są wspaniałe, bo łatwo było je prać i nie trzeba było prasować, ale noszenie ich w upalny dzień było koszmarem. Jest niewątpliwym faktem, ze włókna syntetyczne wykazują wiele rzeczywistych zalet użytkowych, jak duża wytrzymałość na rozrywanie lub ścieranie, inne wykazują nadzwyczajną elastyczność / lycra i lateksowe/.

Włókna te są jednak mało przyjazne skórze z innych powodów, nie wchłaniają wilgoci, utrudniają dopływ świeżego powietrza w rezultacie  sprzyjają przegrzewaniu ciała.

Wyrażane są też obawy, że szkodliwe substancje zawarte we włóknach mogą podrażniać skórę lub przenikać przez nią do wnętrza organizmu.

Obecnie dominuje w przemyśle włókienniczym tendencja tkania materiałów, w których łączone są włókna różnego rodzaju. Zwykle łączy się pewne włókna naturalne z odpowiednimi syntetycznymi, w celu uzyskania oczekiwanych efektów końcowych.

Jednocześnie należy pamiętać, że takie włókna naturalne jak, bawełna, len, jedwab, wełna są istotnie modyfikowane w trakcie produkcji odzieży, przyznajmy , ze dla osiągnięcia efektów  chętnie akceptowanych przez konsumentów. Można mieć wątpliwość, jaka odzież jest obecnie naturalna i nie przyczynia się do inwazji poprzez skórę licznych szkodliwych dla zdrowia substancji. Warto zwrócić uwagę na etapy przygotowywania odzieży, w czasie których włókna naturalne mogą stawać się potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.:

 • uprawy bawełny są spryskiwane pestycydami do kilkunastu razy w okresie wegetacji. Ostatni etap ich uprawy to spryskiwanie defoliantami. Powoduje to znaczne nasycenie bawełny tymi środkami;
 • pestycydy chloroorganiczne PCP Ii TCP  podczas długich okresów transportowania i składowania surowców na wyroby włókiennicze, często ze strefy ciepłego i wilgotnego klimatu;
 • wełna jest odtłuszczana rozpuszczalnikami i dezynfekowana pestycydami;
 • naturalne surowce są zwykle wybielane, na ogół związkami chloru;
 • dla poprawy własności produkcyjnych włókna są często nasycane olejami mineralnymi;
 • włókna są barwione licznymi niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami;
 • w celu lepszych wyników farbowania materiały bywają zaprawiane związkami aluminium, żelaza, cyny i chromu.;
 • w celu poprawy własności użytkowych materiały są w zależności od przeznaczenia, nasycane: związkami zmiękczającymi/ dekstryna, siarkowane oleje i inne/; substancjami antystatycznymi; antybakteryjnymi; przeciwgrzybiczymi; zwiększającymi odporność na wodę/ silikony,sole aluminium, związki bitumiczne i związki fluoru/; tłuszczami/ melanina i in, a także substancjami poprawiającymi ich parametry optyczne/ np. ich wybielaczami optycznymi/.
 • Można więc stwierdzić, że rzadko kiedy nasza skóra styka się bezpośrednio z bawełną czy wełną, a raczej z warstwą substancji chemicznych pokrywającą te włókna.

© Przewodnik zdrowia.
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci